ABD, koronayla mücadele teknolojilerini DSÖ ile paylaşacak

ABD, koronayla mücadele teknolojilerini DSÖ ile paylaşacak
ABD, koronayla mücadele teknolojilerini DSÖ ile paylaşacak

Washington yönetiminin bazı teknolojik buluşları DSÖ ile paylaşma kararı aldığı açıklandı. Washington Post’un haberine göre Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Anthony Fauci, plan kapsamında Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından geliştirilmekte olan bazı teknolojilerin DSÖ’nün Kovid-19 Teknoloji Erişim Havuzuna lisanslanacağını belirtti.

Pazardaki aşı ve tedaviler için geçerli değil

Söz konusu teknolojiler için ayrıca, Birleşmiş Milletler destekli İlaç Patent Havuzuna da alt lisans verileceği bilgisi paylaşılırken, yeni politikanın, özel şirketler tarafından geliştirilen ve şu anda ABD pazarında bulunan aşılar ve tedavi ediciler için geçerli olmadığı vurgulandı. Bu kapsamda ABD’nin, Moderna tarafından üretilen RNA aşı teknolojisini paylaşmasının beklenmediği kaydedildi.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Münhasır olmayan anlaşmalar yoluyla teknolojilerin gönüllü olarak paylaşılması, yalnızca salgını geride bırakmamıza yardımcı olmayacak, aynı zamanda düşük ve orta gelirli ülkeleri kendi tıbbi ürünlerini üretmeleri ve adil erişim elde etmeleri için güçlendirecektir” dedi.

Koronavirüs kalbi nasıl etkiliyor?

 

ABD’de koronadan ölenlerin sayısı 948 bini geçti

 

Bakanlıktan Kovid-19 genelgesi

 

Kovid-19’da son 24 saat: 49 bin 424 yeni vaka, 188 vefat

 

Kovid kaynaklı yoğun bakıma yatışlar yarı yarıya azaldı

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*