AB’den Rus doğalgazı planı: 3’te 2 oranında azaltılıyor

AB'den Rus doğalgazı planı: 3'te 2 oranında azaltılıyor
AB'den Rus doğalgazı planı: 3'te 2 oranında azaltılıyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Rusya’ya bağımlılığı azaltmak için yeni doğalgaz tedarikçileri bulmayı, alternatif yakıtlara yönelmeyi, yenilenebilir yatırımları hızlandırmayı ve kış öncesinde doğalgaz depolarını doldurmayı içeren “REPowerEU” adlı planını açıkladı.

AB ülkeleri sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) tedarikini artıracak. Rusya dışındaki tedarikçilerden doğalgaz alımı da yükseltilecek. Hidrojen ve biyometan gibi alternatif gazlara yatırım yapılacak.

AB üyesi ülkeler doğalgaz depolarını 1 Ekim’e kadar en az yüzde 90 oranında doldurmak zorunda olacak. Bu konuda AB Komisyonu yasal mevzuat hazırlayacak.

Üye ülkelerin gaz depolarının doldurulması için ortak doğalgaz alım operasyonları düzenlenecek. Ortak gaz alımları AB tarafından desteklenecek.

Yapıların çatılarına güneş paneli kurulumuna hız verilecek. Isı pompası kullanımı artırılacak. Yapıların yalıtımına öncelik verilecek. Enerji verimliliği artırılacak. Yenilenebilir projelerin izin süreçleri hızlandırılacak.

Rüzgar enerji santralleri (RES) ve güneş enerji santrallerine (GES) yatırımlar artırılacak.

AB, geçen yıl Rusya’dan doğalgazının yüzde 40’ını almıştı. Rusya’dan alınan gaz miktarı 155 milyar metreküp olarak gerçekleşmişti.

Planla Rusya’dan ithal edilen gaz miktarı bu yıl 3’te 2 oranında azaltılacak. Söz konusu gazın 50 milyar metreküpü LNG ithalatını artırarak sağlanacak.

Rusya dışındaki boru hatlarından ilave 10 milyar metreküp gaz alınacak. Biyometan üretiminin artırılmasıyla 3,5 milyar metreküp gaz sağlanacak.

AB vatandaşlarının evlerinin ısısını düşürülmesi istenecek. Avrupa’da termostatların 1 derece düşürmesiyle 10 milyar metreküp doğalgaz tasarrufu sağlanacak.

Diğer enerji tasarruf yöntemleriyle 4 milyar metreküp, yapıların çatısına kurulan güneş enerji sistemleri ile 2,5 milyar metreküp, ısı pompası sistemleriyle 1,5 milyar metreküp tasarruf edilecek.

İlave rüzgar ve güneş enerji santrallerinden sağlanan enerji 20 milyar metreküplük doğalgazın yerini tutacak.

Böylece, AB’nin Rusya’dan tedarik edeceği doğalgaz miktarı 100 milyar metreküp düşecek.

ABD’de benzin fiyatları tüm zamanların en yüksek seviyesinde

 

İngiltere Rusya’dan petrol alımını sonlandırıyor

 

ABD, Rus petrol ve doğalgazını resmen yasakladı

 

Ukrayna’daki ölü ve yaralı sayısı açıklandı

 

Avrupa’da doğalgaz fiyatları yüzde 40 azaldı

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*