Almanların birden fazla artık daha az duş alıyor

Alman tabloid Bild, INSA tarafından gazete ismine yürütülen bir anketin sonuçlarını açıkladı. Bir Alman araştırma enstitüsü olan INSA’ya nazaran, iştirakçilerin yüzde 62’si duş müddetlerini azalttıklarını ve artık birkaç hafta öncesine nazaran daha az sıklıkta duş aldıklarını söyledi. Üçte birinden biraz fazlası (yüzde 35) alışkanlıklarında rastgele bir değişiklik olmadığını bildirdi.

Bild, en düşük gelir kümesindekilerin, başka tüm gelir kümelerine nazaran daha değerli bir davranış değişikliği bildirdiğini söyledi.

KIŞA HAZIRLIK YAPIYORLAR

Ankete katılanların neredeyse yarısı (yüzde 45) INSA’ya, potansiyel olarak şiddetli bir kış öncesinde acil durum jeneratörü satın almak yahut bunu yapmayı planlamak üzere kimi hazırlıklar yaptıklarını da söyledi. Neredeyse benzeri bir hisse (yüzde 44) yüksek güç fiyatlarına karşı bir protestoya katılmaya hazır olduklarını, fakat yüzde 50’si bu türlü bir aktifliğe katılmayacağını söyledi. Alman yetkililer ve medya, bir müddettir güç tüketimini azaltmanın bir yolu olarak duş alma mühletini kısaltmaya çalışıyor.

Bild, Nisan ayında Rusya’nın potansiyel bir güç ithalatı ambargosu endişesiyle daha az duş almanın yararlarını öven bir haber yayınladı.

Perşembe günü erken saatlerde, Rusya’nın güç devi Gazprom, planlı bir bakım devrinin akabinde Kuzey Akım boru çizgisinden gaz akışına yine başladı. Hareket, Avrupa’da gaz fiyatlarını yüzde 6’dan fazla düşürdü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*