Ankara Valiliği’nden kar ve karla karışık yağmur uyarısı

Ankara Valiliği, yarın akşam saatlerinden itibaren kentin yüksek bölümlerinde ve kuzey ilçelerinde karla karışık yağmur ve kar yağışı beklendiğini açıkladı. Meteoroloji ise, Doğu Anadolu Bölgesinde hava sıcaklığının 6 ila 10 derece azalarak hissedilir derecede düşeceğini bildirdi.

Ankara Valiliği, kentin birtakım bölgelerinde karla karışık yağmur ve kar yağışının tesirli olacağını belirtti. Valilik tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

* Meteoroloji Genel Müdürlüğünce yapılan son değerlendirmelere nazaran, yarın (Çarşamba) akşam saatlerinden Perşembe günü sabaha kadar Ankara’nın yüksek kesitlerinde ve kuzey ilçelerinin (Çamlıdere, Kızılcahamam) yüksek kısımlarında karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlarıyla birlikte buzlanma ve don olayı beklenmektedir.

* Buzlanma ve don olayı ile birlikte ani sıcaklık değişimleri ve zirai don riskine karşı, başta ziraî faaliyetlerle uğraşan üreticilerimiz olmak üzere vatandaşlarımızın dikkatli ve önlemli olmaları gerekmektedir. Kamuoyunun bilgisine sunulur.

HAVA SICAKLIĞI 10 DERECE DÜŞECEK

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü gruplarınca yapılan son değerlendirmelere nazaran, Erzincan, Bayburt, Erzurum ve Ardahan’da hava sıcaklıklarının 19 Mayıs 2022 Perşembe günü öğlen saatlerinden itibaren 6 ila 10 derece azalarak mevsim normallerinin altına düşmesi bekleniyor.

22 Mayıs 2022 Pazar gününden itibaren ise sıcaklıkların artarak tekrar mevsim normalleri civarında seyredeceği, perşembe ve cuma günü Bayburt, Erzurum ve Ardahan’ın yüksek bölümlerinde sıcaklık düşüşüne bağlı olarak karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlarının görülmesi iddia ediliyor.

Ayrıyeten meteoroloji gruplarınca yapılan ihtarda, “Ani sıcaklık değişimlerine karşı hazırlıklı olunması ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yayınlayacağı hava iddia raporlarının dikkatle takip edilmesi değer arz etmektedir” denildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.