Antalya Havalimanı – Ulaşım, Yol Tarifi Ve Otopark Ücretleri

Antalya Havalimanı Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Antalya ilinde bulunan uluslararası hizmet veren havalimanıdır.

 Antalya Havalimanı 

 Antalya Havalimanı Antalya ilinde yer alan uluslararası bir havalimanıdır. Antalya Havalimanı’nın kodu AYT’dir. Antalya ülkemizde özellikle yaz turizminin en hareketli olduğu bölgelerden biri. Antalya her yıl özellikle yaz aylarında binlerce yerli yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Antalya Havalimanı’nda yaz aylarında günde yaklaşık 1000 uçak seferi düzenleniyor.

 178.000 metrekarelik alana konumlanan Antalya Havalimanı 1960 yılında hizmete açıldı. Havalimanında iç ve dış hat terminalleri, CIP Terminal Binası, yolcu bekleme salonları, bilet gişeleri, alışveriş mağazaları ve iki adet paralel pist bulunuyor. Antalya Havalimanı yılda yaklaşık 40 milyon yolcuya ev sahipliği yapıyor. Antalya Havalimanı Türkiye’nin İstanbul Havalimanı’ndan sonra en hareketli havalimanıdır.

 Antalya Havalimanı Ulaşım ve Yol Tarifi

 Antalya şehir merkezinin kuzeydoğusunda bulunan Antalya Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 13 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Şehir merkezinden Antalya Havalimanı’na yolculuk toplam 20-25 dakika sürüyor. Antalya Havalimanı Antalya-Alanya Karayolu üzerinde yer alıyor. Şehir merkezinden D-400 karayolunu takip ederek havalimanına ulaşılabiliyor.

 Antalya’nın diğer bölgeler ile arasındaki mesafe ise şu şekildedir: Alanya’ya 126 km, Serik’e 30 km, Side’ye 66 km, Manavgat’a 68 km, Gazipaşa’ya 166 km, Kemer’e 58 km, Kaş’a 200km, Finike’ye 125 km ve Kalkan’a 230 km’dir. Antalya Havalimanı’na şehrin pek çok alanından direkt ulaşım bulunuyor. Antalya Havalimanı’na toplu taşıma, tramvay, özel transfer şirketleri ve havalimanı servisleri ile ulaşılabiliyor.

 Havalimanına Toplu Taşıma İle Ulaşım 

 Antalya Havalimanı’ndan şehir merkezine ve Antalya Otogara toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşmak mümkün. Toplu taşıma araçları havalimanına haftanın yedi günü 24 saat hizmet veriyor. Şehir merkezinden Antalya Havalimanı’na ulaşım genellikle 400 ve 600 numaralı toplu taşıma araçları ile sağlanıyor.

 Antalya Havalimanı’na giden otobüslerin sefer saatleri ve günleri ile ilgili detaylı bilgiye 0242 606 07 07 numaralı toplu taşıma hattından ulaşılıyor. Ayrıca Antalya Belediyesi’nin resmi ulaşım web sitesinde sefer saatleri ve günleri yer alıyor. Antalya Tramvay Hattı ise şehir merkezinden hareketle, Antalya Otogarı ve Fatih ilçesi güzergahında hizmet veriyor. Antalya toplu taşıma araçlarına binmek için Antalyakart gerekiyor.

Havalimanına Servis Otobüsleri İle Ulaşım 

 Antalya Havalimanı’na havayolu şirketlerinin servis otobüsleri ile de ulaşmak mümkün. Servis otobüsleri sefer saatleri uçak seferlerinin varış saatlerine göre ayarlanmaktadır. Servis otobüsleri terminalin dışında yer almaktadır. Servis otobüsleri ile ilgili ayrıntılı bilgi havalimanı personeli tarafından verilmektedir.

 Havalimanına Tur Operatörü Otobüsleri İle Ulaşım

 Antalya’ya tur operatörleri ile seyahat eden kişilerin bütün ulaşım hizmeti tur operatörleri tarafından sağlanmaktadır. Tur operatörleri ile ilgili detaylı bilgi terminalin dışında yer alan karşılama bankosunda verilmektedir. Daha fazla bilgi almak isteyen yolcular tur otobüsleri ile iletişime geçmelidir.

 Antalya Havalimanı Otopark Ücretleri 

 Antalya Havalimanı’nda yaklaşık 2500 araç kapasiteli minibüs, otomobil ve otobüs otopark alanı bulunuyor. Otopark alanından havalimanı terminal bölümüne yürüyerek gidilebiliyor. Otopark alanı terminal binalarına maksimum 5 dakikalık yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Otoparkta otomobil, minibüs ve otobüsler için ayrı park alanı bulunuyor. Aynı zamanda otoparkta engelli yolculara özel park alanları da bulunuyor.

 Antalya Havalimanı otoparkı 24 saat boyunca güvenlik görevlileri ve kameralar ile korunuyor. Otopark ücretleri araç tipine ve bekleme süresine göre değişiyor. Ancak İç hatlar yolcularının kullandığı otopark 15 dakika ücretsiz olarak kullanılabiliyor. 1 saatlik otopark ücreti tarifesi yaklaşık 26-30 lirasında uygulanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir