Bakanlık GES için şartları açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, gelire endeksli Devlet iç borçlanma senedi (GES) ihracına ait yeni bir açıklama yaptı, şartlarını açıkladı. Buna nazaran; 15-22 Haziran ortasında talep toplanacak. Senetler için taban talep meblağı 1.000 TL olacak 1 TL’nin katları biçiminde ihraç edilecek. Senetler, talep toplama periyodunu takip eden haftada, 24 Haziran 2022 Cuma gününde, yatırımcıların hesaplarına aktarılacak.

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

“Bakanlığımızca, yatırım araçlarının çeşitlendirilmesi, yatırımcı tabanının genişletilmesi ve yatırımcıların Türk Lirası cinsi varlıklara yönelimlerini teşvik etmek gayesiyle gelire endeksli Devlet iç borçlanma senedi (GES) ihraç edilecektir. Bu çerçevede, Türkiye genelinde 15 Haziran – 22 Haziran 2022 tarihleri ortasında, GES ihracına ait talep toplama süreçleri gerçekleştirilecektir.
Söz konusu senet, sadece gerçek şahıslara ihraç edilecek olup talep toplama süreçleri ile kupon ve anapara ödemeleri aşağıdaki bankaların şubeleri aracılığıyla gerçekleştirilecektir.

1) T.C. Ziraat Bankası AŞ.
2) T. Halk Bankası AŞ.
3) T. Vakıflar Bankası T.A.O.

Senetler için taban talep fiyatı 1.000 TL olup 1 TL’nin katları biçiminde ihraç edilecektir. Senetler, talep toplama devrini takip eden haftada, 24 Haziran 2022 Cuma gününde, yatırımcıların hesaplarına aktarılacaktır.

GES’lerin getirileri, Kamu İktisadi Teşebbüsleri içerisinde yer alan Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden (KEGM) bütçeye aktarılan hasılat hisselerine endeksli olacaktır. Bu çerçevede, kelam konusu senetlerin getirilerine ait ödemelerin hesaplanmasında DHMİ ve KEGM tarafından bütçeye aktarılan üç aylık hasılat hisseleri toplamı temel alınacaktır.

Kupon ödemeleri, Hazinece belirlenen getiri oranının hasılat hissesi fiyatları gerçekleşmeleri sonucunda hesaplanan endeks kıymeti ile tekrar pahalanması metoduyla hesaplanacaktır.”(HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.