BM’den ‘Uygur raporu’ açıklaması

Görevinin sonlanacağı 31 Ağustos’tan evvel son basın toplantısını düzenleyen Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, uzun müddettir beklenen Çin’in Tibet ve Uygur bölgelerindeki hak ihlallerine dair raporuna ait soruları cevapladı.

Bachelet, raporu hangi tarihte açıklayacağı sorusuna “Rapor üzerinde çalışıyoruz. Vazifem bitmeden evvel raporu açıklamak istiyorum, elimizden geleni yapıyoruz.” yanıtını verdi.

Raporun açıklama tarihinin gecikmesine ait Bachelet, “İncelediğimiz ülkeden içeriğe dair katkı ve tavsiyeler bekliyoruz. Her ülke için süreç tıpkı biçimde işliyor.” açıklamasında bulundu.

40 ÜLKE, RAPORUN YAYIMLANMAMASI İÇİN MEKTUP YOLLADI

Bachelet, raporun içeriğine dair soruyu ise “Sincan’daki yetkililerle yaptığım görüşmede insan hakları ihlalleri ve keyfi tutuklamalara ait haberlerden dolayı kaygılarımı lisana getirdim. Raporda Uygurlar ve Sincan’daki Müslüman azınlığa yönelik hak ihlalleri derinlemesine incelenmiştir.” halinde yanıtlandırdı.

Çin hükümetinin raporun yayımlanmaması için kendisine baskı yaptığı argümanlarının yanlışsız olmadığını yineleyen Bachelet, şimdiye kadar “raporu yayımlamaması için 40 ülkeden mektup aldığı” bilgisini paylaştı.

Komiserliğin Çin’in hak ihlallerine dair raporu ne vakit açıklayacağına dair AA muhabirinin sorusuna karşılık veren Komiserlik Sözcüsü Jeremy Laurence, “Bachelet’in vazifesini bitireceği tarihten evvel raporun açıklanacağını” belirtmişti.

RAPOR, ARALIK 2021’DEN BU YANA AÇIKLANMIYOR

Komiserlikten 10 Aralık 2021’de yapılan açıklamada, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Çin’in uygulamalarına ait raporun haftalar içinde açıklanacağı duyurulmuştu.

Açıklamanın akabinde aylar geçmesine karşın raporun yayımlanmaması, Uygur Türkleri başta olmak üzere memleketler arası hak kümelerinden reaksiyon görmüştü.

23-28 Mayıs’ta Çin’e giden ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ni de ziyaret eden Bachelet, ziyaretin akabinde Çin’in başşehri Pekin’de düzenlediği basın toplantısında, raporun ne vakit açıklanacağına ait bilgi vermekten kaçınmıştı.

Çevrim içi ortamda düzenlenen basın toplantısına BM’ye akredite gazetecilerin internet yoluyla iştirakine müsaade verilmemesi de reaksiyonları çekmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*