Borsa İstanbul günün birinci yarısında yükseldi

Günün birinci yarısında yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, saat 13.00 prestijiyle evvelki kapanışa nazaran 19,08 puan kıymet kazanarak 2.391,43’e çıktı. Toplam süreç hacmi 13,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Birinci yarıda bankacılık endeksi yüzde 0,89 ve holding endeksi yüzde 0,78 kazandı. Kesim endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 4,86 ile spor, en çok gerileyen ise yüzde 0,38 ile besin, içecek oldu.

OYNAKLIK BİR MÜDDET DAHA DEVAM EDEBİLİR

Analistler, enflasyon, büyüme ve daha fazla sıkılaşma odaklı tasaların yatırımcıları temkinli olmaya ittiğini belirterek, piyasalarda oynaklığın bir süre daha gündemde kalabileceğini söyledi.

Bu hafta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) toplantı tutanakları ve ağır data gündeminin yanı sıra Davos Tepesi’nden gelecek haber akışının piyasaların odağında olacağını aktaran analistler, yurt içinde ise perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Siyaseti Şurası faiz kararı ile cuma günü kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in yapması beklenen kredi notu değerlendirmesinin izleneceğini bildirdi.

Analistler, öğlenden sonra yurt içinde konut fiyat endeksi, yurt dışında ise ABD’de Chicago Fed ulusal aktivite endeksinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.350 ve 2.290 düzeylerinin takviye, 2.470 puanın direnç pozisyonunda bulunduğunu kaydetti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*