Borsa İstanbul’dan TL Gecelik İştirak Referans Getiri Oranı adımı

Borsa İstanbul, bir açıklama yaparak artık Türk Lirası Gecelik İştirak Referans Getiri Oranı’nı (TLREFK) hesaplamaya ve yayınlamaya başlayacağını belirtti.

Türk Lirası kısa vadeli referans getiri oranı muhtaçlığını karşılamaya yönelik olarak atılan bu adımla finanas kurumları takviye alabilecekleri bir dataya kavuşmuş olacak.

Faizsiz karlarda getiri göstergesi olarak kullanılacak

TLREFK oranının, iştirak bankalarının borçlanma araçlarında, çeşitli faizsiz finans eserlerinde ve finansal mukavelelerde değişken getiri göstergesi, destek varlık yahut karşılaştırma ölçütü olarak kullanılabileceği bildirildi.

Gecelik TL süreçlerini kapsayacak

Açıklamaya nazaran TLREFK, Borsa İstanbul Taahhütlü Süreçler Pazarı’nda gerçekleşen, birebir gün başlangıç ve sonraki iş günü bitiş valörlü (gecelik) ve yalnızca TL cinsi ödemeli sermaye piyasası araçlarının geri alma taahhüdü ile satım ve geri satım taahhüdü ile alım süreçlerindeki getiri oranı kullanılarak hesaplanacak.

BISTTECH’ten bilgilere internetten ulaşılacak

Bu oranın getirisini takip edebilmek hedefiyle oluşturulan BIST TLREFK Endeksi bilgilerine 22 Haziran’dan itibaren BISTECH Bilgi Yayın Sistemi ve Borsa İstanbul internet sitesinden ulaşılabileceği belirtilen açıklamada, TLREFK Kurallarının, Borsa İstanbul ve Türkiye İştirak Bankaları Birliği temsilcilerinden oluşan TLREFK Komitesi tarafından oluşturulduğu tabir edildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*