Çan Belediye Başkanı’nın misyondan alınmasına CHP’den reaksiyon: Demokrasiye darbe

CHP Genel Lider Yardımcısı Muharrem Erkek, Çanakkale Çan Belediye Lideri Bülent Öz’ün misyondan uzaklaştırılması hakkında yaptığı açıklamada, “İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturan Süleyman Soylu’nun talimatıyla verilen bu kararın hukukla bağdaşmayan büsbütün siyasi bir karar olduğu tüm milletimiz tarafından bilinmelidir” dedi.

CHP Lokal İdarelerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun ile Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Muharrem Erkek’in Çanakkale Çan Belediye Lideri Bülent Öz’ün vazifeden uzaklaştırılması hakkında yazılı basın açıklaması yaptı. Açıklamada şu tabirlere yer verildi:

HUKUKSUZ TEŞEBBÜSLERİN YENİ HALKASI

Seçilmiş Çanakkale Çan Belediye Liderimiz Sayın Bülent Öz’ün, İçişleri Bakanlığı tarafından vazifeden uzaklaştırılması, Cumhuriyet Halk Partili belediyelere karşı yürütülen hukuksuz siyasi teşebbüslerin yeni bir halkasıdır.

31 Mayıs 2022’de tıpkı soruşturma kapsamında gözaltına alınan Belediye Liderimiz, hakkında hiçbir somut kanıt üretilemediği için özgür kalmıştır. Tabire çağrılması halinde her vakit hazır olan Belediye Liderimizin şafak vakti konutunda gözaltına alınması ne kadar hukuksuz ise misyondan uzaklaştırma kararı da bir o kadar hukuksuzdur.

SEÇMEN İRADESİNE DARBE

İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturan Süleyman Soylu’nun talimatıyla verilen bu kararın hukukla bağdaşmayan büsbütün siyasi bir karar olduğu tüm milletimiz tarafından bilinmelidir. Belediye Liderimiz hakkındaki temelsiz savlarla ilgili ne bir somut ispat ne de bir mahkeme kararı mevcuttur. Hal böyleyken Belediye Liderimizin vazifeden uzaklaştırılması, Çan halkının iradesine, yani demokrasiye darbe vurmaktır.

MASA BAŞI ALGI OPERASYONLARI

Artık Saray iktidarı, seçimle kazanamadığı belediyeleri, masa başında yaptığı oyunlarla kazanmaya çalışmaktadır. Belediyelerimizi algı operasyonlarıyla itibarsızlaştırmak için her türlü hukuksuzluktan medet umar hale gelmiştir.

Seçilmiş Yalova Belediye Liderimiz hakkındaki suçlamalardan aklanmış olmasına karşın 2 yıldan fazla müddettir misyonuna iade edilmemiştir. Seçilmiş Ceyhan Belediye Liderimizin tutuklanmasına neden olan ses kayıtlarının masa başında değiştirildiği geçtiğimiz günlerde mahkemede ispatlanmıştır.

Siyasi talimatlı müfettişler her gün belediyelerimizin kapısındadır. Belediyelerimiz durmaksızın haksız ve hukuksuz soruşturmalara muhatap olmaktadır. İktidarın bu aciz uğraşları, son olarak Çan’da kendini göstermiştir.

ADALET DEĞİL ÇÜRÜMÜŞLÜK

Belediyelerimiz üzerinde bu kadar baskı varken, şu hususu da tüm halkımız bilmelidir: Adalet ve Kalkınma Partili Şırnak Uludere ve Hilal Belediye Liderleri 6 Ocak 2022’de rüşvet ve ihaleye fesat karıştırmaktan mahpus cezaları almış, kamu haklarından men edilmiş ve ilgili mahkeme, misyondan uzaklaştırılmaları için İçişleri Bakanlığı’na bildirimde bulunmuştur.

Ancak ortadan 5 ay geçmesine karşın bu bireyler hakkında hiçbir süreç yapılmamıştır. Bu da yetmemiş, bu bireyler mahkeme kararından sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu ziyaret ederek, fotoğraf vermiştir.

Bizim belediye liderlerimize mesnetsiz argümanlara dayanarak soruşturma etabında her türlü hukuksuzluğu yapanların, mahpus cezası alan kendi belediye liderleri hakkında hiçbir süreç yapmaması iktidarın çürümüşlüğünün açık bir göstergesidir.

NE YAPARSANIZ YAPIN BAŞARAMAYACAKSINIZ

Bilinmelidir ki: Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Çan halkının iradesinin de Belediye Liderimizin da yanındayız. Artık gideceklerini görenlerin, iktidarı kaybetme kaygısıyla her türlü siyasi operasyona bel bağladıklarını çok güzel biliyor ve onlara şunu söylüyoruz: Ne yaparsanız yapın başaramayacaksınız. Tek bir belediyemizin de belediyelerimizden hizmet bekleyen milyonların da hakkını hukukunu iktidarın acizliğine asla teslim etmeyeceğiz. Yargıda yapamadıklarını masa başında yaparak, Çan seçmenlerinin iradesini gasp etmek isteyen Saray iktidarı bilsin ki bu hukuk tanımazlığa birinci seçimde Çan halkı gerekli cevabı verecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*