‘Cari fazla ile büyüme rotası’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Türkiye ekonomisini yüksek faiz – yüksek enflasyon kısır döngüsünden kurtarıp yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla yoluyla büyüme rotasına sokmanın gayreti içindeyiz” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Ekonomi Şurası, TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonu’nda başladı. Şurada konuşan Oktay, ihracatın 2022 yılının mayıs ayı itibarıyla yıllıklandırılmış bazda 242.6 milyar dolarla rekor kırdığını belirterek, “Yılsonu itibarıyla 250 milyar doları aşmış olacağız. Ticaret Bakanımızı da bu konuda çok ciddi şekilde sıkıştırıyoruz” dedi.

2022 yılı nisan ayında yıllıklandırılmış cari işlemler dengesinin 25.7 milyar dolar açık verdiğini ve enerji hariç cari dengenin 35.2 milyar dolar fazla verdiğini anımsatan Oktay, “Yani bugün enerji ve altın hariç tutulduğunda fazla veren bir cari dengemiz var” diye konuştu.

İş insanlarına seslenen Oktay, şöyle devam etti:

“Salgın döneminde tedarik zincirindeki kırılmayı fırsata çevirerek özel sektörümüzü, Türkiye’yi üretim ve lojistik üssü haline getirmesi yönünde destekledik. Günümüzde yaşanan gıda ve enerji arzı sorunları ve emtia fiyatlarındaki yükseliş de iş dünyamıza, Türkiye’ye yeni girişimlerin ve yeni fırsatların kapısını aralamaktadır. Sizleri ara malında yerlileştirme ve millileştirme hamlesine destek vermeye; üretimde yerli girdinin öncüleri olmaya davet ediyorum.”

Ukrayna tahılı

Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracı için Birleşmiş Milletler (BM) ile müşterek gayret içinde olduklarını ifade eden Oktay, “Büyük ekonomiler dediğimiz ülkeler bugün başlattığınız girişimlerin ‘nasıl parçası olabiliriz’ diye bize gelmekteler” dedi. İnsanların günlük hayatlarını olumsuz yönde etkileyen hayat pahalılığının önüne geçecek tedbirleri aldıklarını belirten Oktay, her kesimin gelirlerini yükselterek refah düzeyinde olumsuz bir yönelime müsaade etmediklerini kaydetti.

‘Üretmeye hazırız’

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise oda ve borsa başkanlarının üyeleriyle istişare yaparak 81 ilde ekonomide yaşanan sorunları belirlediklerini söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Mevzuata ilişkin yapılacak reformlarda eskiden olduğu gibi kamu – özel sektör diyalog mekanizmalarının kurulması çok faydalı olacaktır. Biz, koşmaya, çalışmaya, üretmeye hazırız” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*