Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Şangay doruğunda Ukrayna iletisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü Doruğu’na katıldı.

Erdoğan’ın yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şöyle:

“BURASI ASYA’YA AÇILAN PENCERELERİMİZDEN BİRİSİ OLMUŞTUR”

“Asya’nın müsamaha iklimi ve kadim kültürünün günümüzdeki temsilcisi olarak tarafımızdan görülüyor bu nedenle teşkilat ile ilgilerimizi geliştirmeye değer gösteriyoruz. Burası Asya’ya açılan pencerelerimizden birisi olmuştur.

İklim değişikliği, güç, terörizm, sistemsiz göç, ekonomik sakinlik ve tedarik zincirindeki birçok aksamalarla karşı karşıyayız, bunlarla lakin birlikte çaba edebiliriz. Tüm insanlığın tıpkı gemide olduğunu hatırlatan bu global salgın sürecinde, gelişmeler ülkeler uygun bir imtihan veremediler. Kimi ülkeler tıbbi gereçler konusunda çatışma noktasına geldi.

“Tahılın gereksinim duyanlara ulaşması için efor harcıyoruz”

Bölgemizde ve ötesinde barış güvenlik ve istihdamın sağlanması için her türlü çabayı gösteriyoruz. Hedefimiz bölgemiz ve ötesinde barış çemberi oluşturmaktır. Ukrayna tahılının sevkiyatı konusunda BM ve taraflarla verimli bir işbirliği yürütüyoruz. Tahılın muhtaçlık duyanlara ulaşması için gayret harcıyoruz.

“TERÖRLE UĞRAŞIMIZI KARARLI BİR FORMDA SÜRDÜRÜYORUZ”

Türkiye terörün kanlı yüzünü çok güzel bilen bir ülkedir. Birçok vakit yalnız bırakılsak da PKK, PYD, YPG, FETÖ ve DEAŞ dahil terörle gayretimizi kararlı bir formda sürdürüyoruz.

Kıymetli dostlar güvenliğin kıymetli bir boyutunu tedarik zincirindeki sürekliliği sağlamaktadır. Doğu ve Batı ortasındaki temasın güçlendirilmesinin kıymeti günümüzde daha çok anlaşılmaktadır.

UKRAYNA MESAJI

Ukrayna’daki çatışmaların diplomasi yoluyla sona ermesi için uğraş ediyoruz. Tahılın Afrika’daki kardeşlerimiz başta olmak üzere en çok muhtaçlık duyanlara ulaştırılması için samimi bir uğraş harcıyoruz.” 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*