Dünya bunu konuşuyor… Türk bilim insanı üretti… Elektronik sütyen… Meme kanserini erken teşhis edebiliyor

Türk bilim insanlarının çalışmaları meyvesini verdi. Türk Fizik mühendisi Canan Dağdeviren ve ekibinin çalışmaları sonucunda hazırlanan bu elektronik sütyen, herhangi bir operatöre gerek duymadan memenin ultrason filmini birkaç saniyede çekerek, meme kanserini erken teşhis için kullanılıyor.

“TÜM KADINLARA İTHAF EDİYORUM”

Canan Dağdeviren, yeni projelerini bu sözlerle duyurdu:

“9 yıl önce Fatma Teyzem periyodik olarak kontrol altında olmasına rağmen meme kanserine yakalandı ve sadece 6 ay hayata tutunabildi. Bu çalışmayı Fatma Teyzem son 12 gününü yaşarken hasta yatağında birlikte hayal edip tasarlamıştık. Ve artık hayalin ötesine geçip milyonlarca kadının hayatına dokunabilecek. Bu aleti tüm kadınlara ithaf ediyorum; yalnız değilsiniz.

CANAN DAĞDEVİREN KİMDİR?

4 Mayıs 1985’te İstanbul’da doğan Canan Dağdeviren, Türk fizik mühendisidir. Canan Dağdeviren, hâlihazırda Medya Sanatları ve Bilimleri alanında LG Kariyer Geliştirme Profesörlüğünü yürüttüğü Massachusetts Institute of Technology’de Türk akademisyen, fizikçi, malzeme bilimci ve yardımcı doçenttir.

Dağdeviren, Harvard Cemiyeti tarihinde Harvard Üniversitesi Fellows Cemiyeti’nde Junior Fellow olan ilk Türk bilim insanıdır. Bir öğretim üyesi olarak, MIT Media Lab’da kendi Conformable Decoders araştırma grubunu yönetiyor.

Grup, malzeme bilimi, mühendislik ve biyomedikal mühendisliğinin kesişme noktasında çalışıyor. Diğer uygulamaların yanı sıra algılama, çalıştırma ve enerji hasadı için ilgilenilen hedef nesne ile yakından entegre olabilen mekanik olarak uyarlanabilir elektromekanik sistemler oluştururlar.

Canan Dağdeviren, doğadan ve insan vücudundan alınan hayati bilgilerin çeşitli fiziksel modellerde “kodlandığına” inanıyor. Araştırmaları, bu kalıpları yararlı sinyallere ve/veya enerjiye “çözebilen” uyumlu kod çözücülerin yaratılmasına odaklanmaktadır.

Piezoelektrik malzemeleri (üzerine bir basınç, kuvvet uygulandığı zaman bu basınçtan elektrik enerjisi üretebilen malzemeler) insan organlarının üzerine yerleştirerek organların hareketini elektrik enerjisine çeviren cihazların mucididir. 18 Eylül 2019 tarihi itibarıyla Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyetinin de bir üyesidir.

BAZI BULUŞLARI

Canan Dağdeviren’in en önemli buluşlarından biri cilt kanserinin teşhis edilmesini kolaylaştıracak bir cihaz geliştirmesi olarak ifade edilmektedir.

Medikal teknoloji alanında çalışmalar yapan Canan Dağdeviren, geliştirmiş olduğu bu alet sayesinde 10 saniyeden daha kısa bir süre içinde hastalık haritasını çıkarmak mümkün olmaktadır.

Canan Dağdeviren’in buluşlarından biri de kalp pili olmaktadır. Bu kalp pili kalbe, akciğere ve diyaframa yapıştırılarak işlevini gerçekleştirmektedir. Bu kalp pilleri eski piller gibi kısıtlı bir ömre sahip olmayıp pil kendisi için gerekli olan enerjiyi yine kendisi üretmektedir. Canan Dağdeviren’in bu icadı kalıcı olarak pillerin insan vücudunda kalmasını sağlamak amacıyla ortaya çıkmıştır.

Dağdeviren’in bir diğer önemli icadı ise Parkinson hastalarının hayatını kolaylaştırmak için geliştirdiği bir beyin iğnesi olarak ifade edilmektedir. Bu iğne Parkinson hastalığı ile mücadele ederken kullanılan ilaçların direkt beyne enjekte edilmesini sağlamaktadır.

Canan Dağdeviren’in genç yaşına rağmen 12 makale, 2 patenti ve 25’den fazla olan ulusal ve uluslararası ödülleri bulunmaktadır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx