Enflasyon datalarının akabinde birinci artırım haberi geldi: Yüzde 130 artırım bekleniyor

Sektörde son bir yılda önemli bir talep artışı yaşandığına dikkat çeken Derimod İdare Şurası Lider Yardımcısı Murat Zaim, bu yılın birinci altı ayında satışların artarak devam ettiğini aktardı.

ENFLASYON TALEP ARTIŞINA SEBEP OLDU

Bloomberg HT yayınına katılan Murat Zaim, kelam konusu artışın iki ana nedeni olduğunu belirterek, bu nedenleri enflasyon ve turist girişi olarak sıraladı.

Artan fiyatlar nedeniyle tüketicinin talebini erkene çektiğini lisana getiren Murat Zaim, “Enflasyon ile birlikte fiyatlar artıyor ve tüketiciler alımlarını erkene çekiyor yani siz bugün almadığınız bir eser yarın daha değerli olacağı için gereksinimlerinizi öne çekiyorsunuz. İkinci temel nedeni ise turizm. Birinci beş aylık turizm sayılarına baktığımız vakit 2019 ile çabucak hemen tıpkı turist girişi var fakat harcamalar daha yüksek, bu iki etken tabi ki markaların cirolarını üst çekiyor” diye konuştu.

BİN LİRADAN 2 BİN 300 LİRAYA…

Maliyet artışlarının fiyatlara yansıtılmasına ait, ne kadarlık bir fiyat artışı bekliyorsunuz sorusuna Zaim, “Benim dalda beklentim hazırgiyim ve ayakkabıda biz kıştan kışa yaklaşık ÜFE ile paralel yüzde 120 – yüzde 130 artış göreceğiz, örnek vermem gerekirse bin liralık bir mont seneye muhtemelen 2 bin 300 lira bandında olacaktır” cevabını verdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*