Fiyatı düşen tek zerzevat oldu: Üretim daraldığında fiyatlar artacaktır sinyali verildi

Geçtiğimiz yıllarda kilogram fiyatı 90 liraya kadar çıkan sarımsağın fiyatı 15 TL’ye kadar düştü. Birçok meyve ve zerzevatın fiyatı evvelki yıllara oranla katlanarak artarken sarımsaktaki düşüşe bol üretim neden oldu. Sarımsak satışı yapan pazar esnafı hem bu yıl üretim ve kalitenin yüksek olduğunu belirtip tüketiminde arttığını söylediler.

10 LİRAYA KADAR GERİLEDİ

İsmail Kesülük isimli pazarcı esnafı, sarımsağın turşu ve yemeklerde vazgeçilmez olduğunu söyleyerek, “Sarımsağı son devirlerde 50- 60 lira ortasında sattık. Mart ayından itibaren yeni sarımsaklar çıktı. Şuanda tezgahlarda yerini alan sarımsak 10-15 lira ortasında satılıyor. Ancak üretim daraldığı ve yaş olan sarımsaklar kuruduğu vakit fiyatlar doğal olarak artacaktır” dedi.

DOĞAL ANTİBİYOTİK

Mesut Karaömeroğlu isimli Pazar müşterisi, sarımsağın fiyatının düştüğünü söz ederek, “Üretimin bolluğundan ötürü sarımsak fiyatları düştü. Sarımsağın her türlü yararı vardır, doğal antibiyotiktir” halinde konuştu.

“ÜRETİM FAZLA OLUNCA FİYAT DÜŞÜYOR”

Covid-19 ile sarımsak tüketiminin arttığını tabir eden Ertuğrul Yeşil, “Sarımsağın şuanda kilosu 10-15 lira ortasında bulunuyor. Üretim fazla olunca fiyat düşüyor. Sarımsakta tıpkı soğan üzere yemeklerde bol kullanılıyor. Korona virüs hastalığından ötürü da alışkanlık haline geldi. Sarımsağın tüketimi fazla ama üretim daha fazla, vatandaşlarda ağır ilgi gösteriyorlar. Yemeklerde kullanan da var, çiğ yiyen de var” sözlerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*