Halk ozanı Aşık Mahzuni Şerif’in vefatının üzerinden 20 yıl geçti

Asıl ismi Şerif Cırık olan Mahzuni Şerif, 17 Kasım 1939’da Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinin bugünkü ismiyle Tarlacık olarak bilinen Berçenek köyünde, Döndü ve Zeynel Cırık çiftinin oğulları olarak dünyaya geldi.

Afşin’in Alembey köyündeki Lütfi Mehmet Efendi Medresesi’nde eğitim hayatına başlayan halk ozanı, köylerine ilkokulun yapılmasıyla medrese eğitimini bıraktı ve buradan mezun oldu.

Aşık Mahzuni, 1959’da Mersin 3. Astsubay Hazırlama Okulu’ndan ve 1960’ta ise Ankara Ordu Donatım Teknik Okulu’ndan mezun oldu. Daha sonra Kuleli Askeri Lisesi’ne kaydolan ozan, maddi zorluklardan dolayı eğitimini yarıda bıraktı.

Saz çalmayı ve deyiş söylemeyi küçük yaşlarda öğrendi

Saz çalmayı ve deyiş söylemeyi küçük yaşlarda amcası Aşık Fezali’den (Behlül Baba) öğrenerek müzik hayatına başlayan halk ozanına mahcupluğu nedeniyle tasavvuf dersleri aldığı Cırık Baba tarafından “Mahzuni” mahlası verildi.

Şimdi 17 yaşındayken dayısının kızı Emine ile dünya konutuna giren Aşık Mahsuni Şerif’in bu evlilikten Züleyha isminde bir kızı dünyaya geldi. Birinci eşinden boşanan ozan, Ankara’da okurken tanıştığı İtalyan asıllı Sovina (Suna) ile ikinci evliğini yaptı ve bu evlilikten Ferhat, Hoş ve Emrah isimlerinde üç çocuğu oldu.

Sanatçı, üçüncü evliliğini ise Gaziantep’te bir ilkokul öğretmeni olan Fatma Hanım ile gerçekleştirdi ve bu evlilikten de Derya, Ali Bülent, Şeyda ve Yetiş isimlerinde dört evladı dünyaya geldi.

Birinci plağını 1964’te çıkaran sanatçı, bir müddet Gaziantep’te ikamet ettikten sonra göç ettiği Ankara’da Fikret Otyam, Feyzullah Çınar, Nesimi Çimen, Aşık Daimi, Kul Ahmet üzere isimlerle bir ortaya gelmeye başladı. Aşık Mahzuni, burada Aşıklar Derneğini kurdu, ressam Fikret Otyam’ın ve Gazeteciler Sendikasının dayanağıyla konserler verdi.

Aşık Mahzuni Şerif, “Dom dom kurşunu”, “Yedin beni”, “Yuh yuh”, “Fadimem”, “Gül yüzlüm”, “Ciğerparem”, “Merdo”, “Dostum dostum”, “Han sarhoş hancı sarhoş”, “Çeşmi siyahım”, “Yalan dünya”, “Ağlasam mı?”, “Abur cubur adam”, “Katil Amerika” ve “Ekmek kölesi”nin ortalarında bulunduğu birçok unutulmaz yapıta imza attı.

“Balık denize nasıl bakıyorsa ben de türkülere o denli bakıyordum”

Sanatçı, aşık geleneğinin en büyük temsilcilerinden biri olarak gösterilen Aşık Veysel Şatıroğlu’nu Sivas’ta 1972’de ziyaret ettiğinde ayakta karşılandı.

12 Mart Muhtırası sonrasında 8 yıl boyunca sahneye çıkması ve yurt dışına gitmesi yasaklanan Aşık Mahzuni, sanattan ve türkülerden uzak kalmamak için bu müddet zarfında küçük bir dükkanda plak satmaya başladı ve bu yılları verdiği bir röportajda, “Türkü söyleyememek beni çok üzüyordu. Canlı bir balığı tutun ve kumun üzerine atın o balık o denize nasıl bakıyorsa ben de türkülere o denli bakıyordum” ifadeleriyle anlatmıştı.

Hayatı boyunca 453 plak, 58 kaset çıkardı

“Dolunaya Tül Düştü” kitabını yazdı His ve kanılarını sazının yanı sıra “Milliyet”, “Meydan”, “Anadolu’nun Sesi” gazeteleriyle “Pir Sultan”, “Hacı Bektaş”, “Kızıldeli”, “Ozanca” üzere mecmualardaki yazılarıyla lisana getiren Aşık Mahzuni Şerif, kimi yazıları ve türküleri sebebiyle birkaç kere mahpusa mahkum edildi ve iki kere idamla yargılandı. Sanatçı, 1989-1991’de Halk Ozanları Federasyonu tarafından dünyanın en büyük 3 ozanı ortasında gösterildi.

Halk şiirine gönülden bağlanan Mahzuni Şerif, ömrü boyunca 453 plak, 58 kaset çıkardı. Ayrıyeten TRT tarafından hakkında çekilmiş 2 belgesel olan ozan, 2001 yılı başlarında Almanya’nın Köln kentinde kalp ve teneffüs yetmezliği nedeniyle ağır bakıma alındı.

Halk ozanı, birebir yılın mayıs ayında hastaneden taburcu edilse de bir yıl sonra 17 Mayıs 2002’de, 62 yaşındayken hayata veda etti. Aşık Mahzuni, vasiyeti üzerine Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi’nin yakınında Çilehane ismi verilen yere defnedildi.

Yapıtları

Yapıtları

Aşık Mahzuni’nin albümleri ortasında, “Gel Bâtın Gizli”, “Zincirli Vize”, “Fadimem”, “Dargın Mahkum”, “Dom Dom Kurşunu”, “Benim Neyim Var”, “Barışak” ve “Son Acı (Orta Doğu)” da bulunurken, türkülerinin yanı sıra özgür vezinde yazdığı şiirleri “Dolunaya Tül Düştü” isimli kitabında topladı.

Ayrıyeten sanatkarın “Deli miyim ben” müziği son vakitlerde toplumsal medya platformlarında remix yapılarak tekrar dinlenmeye başlandı. Bilhassa gençler tarafından TikTok ve Instagram’da tanınan olan Mahzuni Şerif’in müziği birçok görüntünün art planında da müzik olarak kullanıyor.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*