Hollanda’da çiftçilerin protestosu market raflarını boşalttı

Çiftçilerin, 4 Temmuz’da sabahın erken saatlerinden itibaren ülkedeki zincir marketlerin besin dağıtım merkezlerinin önünü traktörlerle kapatması sebebiyle günlük gelen et, süt, yumurta, içecek, meyve ve zerzevat, çiçek ve şarküteri eserlerinin tedarikinde önemli problemler yaşandı.

Traktörleriyle bilhassa büyük besin depolarını maksat alan çiftçiler, marketlere eser akışını keserek günlük tedariki sağlanan eserlerin bulunduğu rafların boş kalmasına sebep oldu.

Hollanda’nın en büyük zincir marketi Albert Heijn çalışanı Malik Yurtseven, “Bizim şubemizde birinci olarak çiçekler, sonra süt eserleri, meyve ve zerzevat tükendi.” dedi.

Pazartesiden bu yana günlük gelen eserlerin tedarik edilemediğini belirten Yurtseven, Zwolle’deki deponun önündeki aksiyonun bitmesi sebebiyle bugün öğlenden sonra, günlük eserlerin şubelerine ulaşmasının beklendiğini söz etti.

Yurtseven, başka şubelerde de emsal durumların olduğunu ve birçok taze eserin ya çok az bulunduğunu ya da hiç bulunmadığını kaydetti.

Hollanda Besin Firmaları Birliği (CBL), tedarik zincirinin kopması ve gerekli saklama şartlarının oluşmaması sebebiyle birçok yiyeceğin bozulacağını, blokajların milyonlarca avro ziyana neden olacağını öngörüyor.

ÇEVRİM İÇİ SİPARİŞLER DURMUŞTU

Hollanda’nın en büyük zincir marketi Albert Heijn başta olmak üzere birçok market, aksiyonların başlamasından çabucak evvel çevrim içi siparişlerin iptal edildiğini ve gün içinde tedariklerin önemli oranda aksayacağını açıklamıştı.

Çiftçiler, Alberth Heijn, Jumbo, ALDI, Lidl, Vomar dahil birçok firmanın Veghel, Breda, Beilen, Woerden, Nieuwegein, Drachten, Heerenveen, Zwolle, Geldermalsen ve Nijkerk kentlerindeki 20’den fazla besin dağıtım merkezinin girişini kapatmıştı.

POLİS İHTAR ATEŞİ AÇTI

Çiftçilerin protestolarının birden fazla dün akşam saatlerinde sona ererken aksiyonlarına son vermeyi reddeden birtakım çiftçilere polis müdahale etti.

Hollanda polisinin Twitter’dan yaptığı açıklamada, plakası bulunmayan, şoför dokümanını göstermeyi reddeden yüzlerce traktör şoförüne para cezası kesildiği belirtildi.

Açıklamada, traktörlerle polis aracına saldırmaya çalışan en az 3 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

HÜKÜMETİN İKLİM MAKSATLARI ÇİFTÇİLERİ VURDU

Hollanda’da çiftçiler, hükümetin azot emisyonunu azaltmaya yönelik kararlarının çiftçilik faaliyetlerini kısıtladığı gerekçesiyle son yıllarda birçok sefer protesto hareketi düzenlemişti.

Hükümetin, büyük oranda azot emisyonuna sebep olduğu gerekçesiyle ineklerin sayısını azaltma kararını protesto eden çiftçiler, 22 Haziran’da Stroe kentinde bugüne kadarki şovların en büyüğünü hayata geçirmişti.

Hükümet, mahallî mahkemelerin iklim değişikliği maksatlarının gerisinde kaldığı gerekçesiyle verdiği ihlal kararlarının akabinde ülkenin birçok bölgesinde azot emisyonunu yüzde 70, kimi bölgelerinde ise yüzde 95 azaltma amacı koymuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*