İklim değişikliği Alpleri vurdu: Avrupa’nın tepesi süratle eriyor

Nispeten az kar yağışı getiren geçen kıştan bu yana, Alpler, İsviçre’nin dağ köyü Zermatt’ta 30 derece civarında sıcaklıklarla işaretlenen temmuz ayı da dahil olmak üzere, sıcak hava dalgasından bunaldı. Alplerdeki sıcaklıklar son on yılda yaklaşık 0,3 derece de ısındı, bu global ortalamanın iki katı kadar süratli bir ısınma.

İki-üç aydır mühlet gelen sıcak hava dalgası sırasında, suyun donduğu yükseklik, olağan yaz düzeyi olan 3 bin 500 metre ile karşılaştırıldığında, 5 bin 184 metre üzere rekor bir yükseklikte ölçüldü.

2100’DE BUZULLARIN YÜZDE 80’İ ERİYECEK

Sera gazı emisyonları artmaya devam ederse artan sıcaklıklarla, Alpler’deki buzulların 2100 yılına kadar mevcut kütlelerinin yüzde 80’inden fazlasını kaybetmesi bekleniyor. 2019 yılında BM İklim Değişikliği Paneli’nin raporuna nazaran geçmişteki emisyonların yol açtığı global ısınma sayesinde, şu anda ne yapılırsa yapılsın erime tamemen durduralamayacak. Alınacak tedbirlerle buzulların yalnızca bir kısmının erimesinin önüne geçilebileceği belirtiliyor. İtalyan Buzulbilim

Komitesi lider yardımcısı Marco Giardino, yaz aylarının sonunda buzul kaybının büyük olmasını beklediklerini kaydetti.

Sınır kaydı

Alpler’de yer alan Teodol Buzulu son 40 yıl içerisinde büyük bir süratle eridi. Bu durum ise İtalya ve İsviçre hududunun kaymasına neden olarak bölgedeki bir konukevini dünyanın gündemine taşıdı. Şu anda üçte ikisi İsviçre, üçte biri ise İtalya’da yer alan işletme, ziyaretçilerde baş karışıklığına neden olurken, iki ülke ortasında yeni sona ait yapılan muahede ise zımnî kalmaya devam ediyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*