Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih: Irak’ta krizden çıkışın yolu erken seçimdir

Cumhurbaşkanı Salih, bugün Irak halkına hitaben yaptığı konuşmada, “Ulusal bir anlayışa uygun olarak yeni bir erken seçim yapılması, ülkedeki boğucu krizden bir çıkış yolu olarak görülüyor” dedi. Şii çatı örgütü olan Uyum Çerçevesi’ni, Sadr Hareketinin önderi Mukteda es-Sadr ile diyalog kurmaya çağıran Cumhurbaşkanı Salih, tarafları sakinleşmeye ve erken seçim meselesini ele alarak kararlı bir siyasi tahlile varmaya çağırdı.

Berhem Salih, seçimin kendi başına bir gaye değil, Iraklıların tercihlerini belirleyen ve geniş iştiraklerini sağlayan bir araç ve barışçıl bir süreç olduğunu belirterek “Şiddet ve çatışmaların sona ermesi, Iraklıların kanının akmaması için önemlidir” dedi.

Cumhurbaşkanı, “Bugünden sonra gerçek ıslahatlara girişmenin kaçınılmaz olduğunu, hiçbir konumun ülkenin çıkarlarından daha değerli olmadığını ve en kıymetli şeyin kriz döngüsünü durdurmak olduğunu” vurguladı.

Berhem Salih, garantiler, kelamlar, vaatler ile halkın sabrına daha fazla bahse girmenin mümkün olmadığı konusunda ikazda bulunarak, “Otoritenin kaynağı halktır ve muvaffakiyete ulaşmayan hiçbir siyasi sürecin meşruiyeti yoktur” ikazında bulundu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*