İsrail Dışişleri Bakanından Türkiye’ye övgü: ‘İranlılara nasıl karşılık verileceğini biliyorlar…’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 23 Haziran’da, Türkiye ile İsrail ortasındaki olağanlaşma adımları çerçevesinde Ankara’da İsrailli mevkidaşı Yair Lapid ile bir ortaya geldi.

Yapid, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, İran’ın İstanbul’daki İsrail vatandaşlarını yönelik kaçırma yahut öldürme planlarını engellemede Türkiye ile yapılan işbirliğini övdü.

Ankara’daki görüşmeler sonrasında Lapid, İran’ın, Türkiye’deki İsrailli turistlere ziyan vermeye yönelik teşebbüsleri karşısında Ankara’nın “İranlılara nasıl yanıt vereceğini bildiğini” vurguladı.

TURKEY YERİNE ‘TÜRKİYE’

Konuşmasında, “İsrail ile Türkiye ortasındaki güvenlik ve diplomatik işbirliği sayesinde İsrail vatandaşlarının hayatı kurtuldu” sözlerine yer veren Lapid’in, görüşmede ‘Turkey’ yerine ‘Türkiye’ ismini kullanması dikkat çekti.

Times of Israel’de yer alan bir haberde, Lapid’in Ankara’da, Ulusal İstihbarat Teşkilatı Lideri Hakan Fidan ile “İran’ın tez edilen atak planlarını” görüşmek için bir ortaya geldiği bildirildi.

Lapid, görüşmede İsrail-Filistin sorununa değinmese de Çavuşoğlu, görüşmelerinde İsrail-Filistin sorununun gündeme geldiğini belirterek, “Beklentilerimizi ve hassasiyetlerimizi lisana getirdik, İsrail tarafı bunların hepsini çok yeterli biliyor” dedi. 

Çavuşoğlu kelamlarına, “İki devletli tahlil ve barış sürecine ziyan verecek adımlardan kaçınmak gerek” diyerek devam etti.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*