İstanbul Göç Yönetimi’nden kentte bulunan yabancılarla ilgili açıklama

İl Göç Yönetimi Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, İstanbul’da bulunan yabancılara yönelik tüm süreçlerin 6458 sayılı Yabancılar ve Memleketler arası Muhafaza Kanunu kapsamında yürütüldüğü belirtilerek, hali hazırda vilayette, 746 bin 16 ikamet müsaadesi sahibi yabancı, 548 bin 108 süreksiz muhafaza sahibi Suriyeli olmak üzere toplam 1 milyon 294 bin 124 yabancının yasal olarak ikamet ettiği kaydedildi.

Açıklamada, vilayette yasal kalış hakkına sahip yabancıların, ilgili mevzuat kapsamındaki hak ve hizmetlere erişebildiği aktarılarak, yasal kalış hakkı bulunmayan kaçak göçmenlerin ise rastgele bir kamu hizmetinden faydalanmasının mümkün olmadığı vurgulandı.

Kaçak göçmenlerin, kolluk üniteleri tarafından tespit edildiği anda, haklarında gerekli isimli ve idari süreçler başlatıldığı ve müdürlükçe hudut dışı süreci uygulandığı kaydedilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“İlimizde ocak ayından bugüne kadar yapılan kontrollerde 94 bin 708 kaçak göçmen hakkında yasal süreç yapılmış ve 19 bin 32 kişi direkt İstanbul Havalimanı’ndan ülkelerine hudut dışı edilmiştir. Hakkında süreç yapılan 66 bin 524 kaçak göçmen ise hudut dışı edilmek üzere Göç Yönetimi Başkanlığı uyumunda öteki vilayetlerde bulunan geri gönderme merkezlerine sevk edilmiştir. Bununla birlikte, vilayet genelinde yabancılara ilişkin 7 bin 975 işletme tabelasının mevzuatımıza uygunluğu denetlenmiş, 5 bin 768 iş yeri tabelası standartlara uygun hale getirilmiş, 2 bin 207 iş yeri tabelası hakkında süreçler devam etmektedir”

Açıklamada, yabancı uyrukluların ülkedeki istatistiki bilgilerine, Göç Yönetimi Başkanlığı internet sitesinden (www.goc.gov.tr) erişilebildiğinin altı çizilerek, “Detaylı ve şimdiki tüm bilgiler kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Yetkililer tarafından göç konusunda yapılacak açıklamalarda resmi bilgilerden yararlanılması, kamuoyunun hakikat bilgilendirilmesi hakkı çerçevesinde herkesten gerekli ihtimam ve hassasiyetin gösterilmesi beklenmektedir. ” tabiri kullanıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*