İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye’nin kaidelerini kabul etmesi sonrası PKK’dan açıklama: İki yüzlüsünüz

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası NATO’ya katılmak isteyen İsveç ve Finlandiya, terör örgütlerine yönelik hal konusunda Türkiye ile müzakereler yürüttü. Son olarak İspanya’nın başşehri Madrid’de düzenlenen NATO Tepesi’nde yapılan kritik toplantıda Türkiye, koşullarını kabul ettirdiği iki ülkenin askeri ittifaka üyelikleri yolundaki pürüzü kaldırdı.

‘ERDOĞAN İSTEDİĞİNİ ALDI’

İsveç ve Finlandiya’ya NATO yolunu açan kritik bildiriye dünya basınında geniş yankı uyandırdı. Muahede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘zaferi’ olarak yorumlandı. İki ülkedeki 33 kişinin Türkiye’ye iade edilecek olması sonrası PKK tutuştu. Yapılan açıklamada İsveç ve Finlandiya terörist ilan edildi.

‘BATI GERÇEK YÜZÜNÜ GÖSTERDİ’

Terör örgütü PKK’nın kelamda Dış İlgiler Komitesi, NATO’nun genişleme adımlarına Kürt kazanımlarını, pahalarını, özgürlüğünü ve gayretini pazarlık konusu etmesine reaksiyon gösterdi. Komite’nin “Basına, halklara, bayanlara ve ilerici insanlığa” başlıklı yazılı açıklamasında şu tabirlere yer verildi: “NATO’nun genişleme adımlarına Kürt halkının kazanımlarını, kıymetlerini, özgürlüğünü ve çabasını materyal konusu etmesi, tek sözle Kürt halkına düşmanlığının ilanıdır. Madrid’de demokrasi’nin temsilcileri olarak gösterilen Finlandiya ve İsveç’in Türkiye ile mutabakata varması, iki yüzlü ve kirli durumlarının sözüdür. Batı ‘demokrasisi’ olarak tanım edilen sistemin gerçek yüzünün tüm çıplaklığı ile bir defa daha açığa çıkması ve deşifre olmasıdır.

İsveç’in Toplumsal Demokrat Partisi kongresinde aldığı Kürtleri destekleme kararını boşa çıkardığı üzere çıkarları için her şeyin müzakere edilebileceğini gösterdi. Bu, ona inanan üyelerine ve İsveç’teki topluma da büyük bir haksızlıktır.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*