İtalya’da hükümete itimat oylaması: Başbakan Draghi dayanak istedi

Koalisyon ortaklarından 5 Yıldız Hareketi’nin (M5S), 14 Temmuz’da parlamentodaki bir oylamada, hükümetin sunduğu ekonomik yardım paketine takviye vermemesiyle başlayan ve bunun üzerine Başbakan Mario Draghi’nin istifasını vermesiyle derinleşen hükümet krizinde, gözler parlamentodaki inanç oylamalarına çevrildi.

Başbakan Draghi, hükümet krizini açıklamak ve hükümetine güvenoyu aramak için birinci olarak parlamentonun üst kanadı Senato’ya hitap etti. Draghi, “ulusal birlik hükümeti” olarak tanımladığı hükümetini kurulduğu günden bu yana destekleyen partilerden birinin dayanağını geçen hafta çektiğini hatırlatarak “Geçen perşembe hükümeti destekleyen ulusal birliğin çökmesi sebebiyle istifa ettim” dedi.

‘GENİŞ DAYANAĞA SAHİP OLMAM ELZEM’

Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın kendisini, Şubat 2021’de salgın ve iktisattaki krizle uğraş etmek için dışarıdan atadığını anımsatan Draghi, seçimle gelmemiş bir başbakanın parlamentoda mümkün olan en geniş dayanağa sahip olmasının elzem olduğunu tabir etti. Draghi, farklı görüşlerden partilerin salgın, ekonomik ve toplumsal krize karşı bir ortaya gelmesiyle kurulan hükümetinde, partilerin vatandaşlarının düzgünlüğü için ortalarındaki fikir ayrılıklarını bir kenara koyarak, süratli ve tesirli kararlar alabildiğini söyledi.

Hükümet krizine yol açan gelişmeye değinen Draghi, “Parçası olduğunuz hükümete itimat duymamak, açık bir manası olan siyasi bir jesttir. Bunu görmezden gelemeyiz, aksi takdirde bu, parlamentoyu görmezden gelmekle eş bedel. Bunu küçümsemek mümkün değil zira aylar süren ültimatomlardan sonra geliyor. Şayet hala bir ortada kalmak istiyorsak, bunun tek yolu hükümet mutabakatını yürekle, fedakarlıkla ve güvenilirlikle sıfırdan tekrar inşa etmektir” diye konuştu. 74 yaşındaki Draghi, konuşmasının son kısmında, ülkeyi daha güzel hale getirmelerini sağlayan samimi ve somut yeni bir itimat muahedesine muhtaçlıkları olduğunu belirterek “Partiler ve senatörler, bu muahedeyi yine inşa etmeye hazır mısınız? Bu sorunun karşılığını yalnızca bana değil, tüm İtalyanlara vermelisiniz” sözlerini kullandı.

GÜVEN OYLAMASI BU AKŞAM YAPILACAK

Başbakanın konuşmasının akabinde Senato Genel Şurası’ndaki görüşmelere bir mühlet orta verildi.
Görüşmelerin akabinde siyasi parti temsilcileri hükümet krizi ve Draghi’nin konuşması üzerine kelam alarak, partilerinin görüşlerini aktaracak. Başbakan’ın konuşması ardından hükümetteki sağ partilerden Lig ile Forza Italia durum değerlendirmesi yapmak üzere bir ortaya gelirken M5S’nin de kendi içinde hükümette kalıp kalmamayı değerlendirdiği basına yansıdı.

Draghi hükümeti için Senato Genel Konseyi’nde akşam saatlerinde inanç oylaması yapılacak.

İTALYANLARIN BÜYÜK KISMI DRAGHİ’Yİ DESTEKLİYOR

Ülkede yapılan son kamuoyu yoklamaları, İtalyanların büyük kısmının Draghi’nin devam etmesinden yana olduğunu ortaya koyuyor. Ülke genelinde yaklaşık 1500’ü aşkın belediye lideri da Draghi’nin misyonda kalıp devam etmesi konusunda davette bulundu. Draghi’nin vazifede kalmasına ait İspanya Başbakanı Pedro Sanchez üzere ülke dışından takviye veren önderler de oldu. Sanchez, Politico’daki makalesinde “Avrupa’nın Draghi üzere önderlere muhtaçlığı var” diye yazdı.

DRAGHİ HÜKÜMETİNE 10 PARTİ TAKVİYE VERİYORDU

Başbakan Draghi, krizle ilgili yarın da parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi’ni bilgilendirecek ve güvenoyu arayacak. Draghi hükümetinin geleceği, bugün Senato’da yarın da Temsilciler Meclisi’nde yapılacak inanç oylamalarından sonra netleşecek. Mario Draghi liderliğindeki geniş iştirakli koalisyon hükümeti, Covid-19 salgınının yol açtığı sıhhat ve ekonomik kriz şartlarında ulusal birlik hükümeti olarak 13 Şubat 2021’de misyona gelmişti. Draghi hükümetine, İtalyan parlamentosunda temsil edilen 10 siyasi parti dayanak veriyordu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*