Japonya’da stagflasyon beklenmiyor

Japonya'da stagflasyon beklenmiyor
Japonya'da stagflasyon beklenmiyor

Japonya Merkez Bankası’nın parasal işler departmanı başkanı Seiichi Shimizu, Japonya’nın stagflasyona düşmeyeceğini savundu.

Yüksek enflasyon ve resesyonun bir arada olduğu durumu ifade eden stagflasyon, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrası hızla yükselen enerji ve emtia fiyatlarının etkisiyle küresel ekonomi için en büyük tehlike olarak ifade edilmeye başlandı.

“Japon ekonomisinin toparlanmasını bekliyoruz”

Shimizu, Parlamentoda yaptığı değerlendirmede, “Ukrayna krizinin enerji ve emtia fiyatlarında tetiklediği keskin artış, firaların maliyetleri hane halklarına yansıtmmaları ile net bir şekilde hızlanacak. Ancak Japonya’nın stagflasyona benzer bir durum ile karşı karşıya kalmasını beklemiyoruz. Koronavirüs salgınının hizmet tüketimine vurduğu darbe hafifledikçe Japon ekonomisinin toparlanmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Shimizu, artan emtia ve tahıl maiyetlerinin kısa vadede enerji ve gıda fiyatlarını yukarı iteceğini ve uzun vadede hane halklının gelirlerini ve şirketlerin karlarını düşürme yolu ile ekonomiye zarar vereceğini de belirtti.

Çin’de enflasyon beklentilerle paralel

 

Yeni Zelanda’da ANZ endeksinde artış

 

Avustralya’da tüketici güveni büyük düşüş yaşadı

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*