Kiev’den ‘Mariupol’u savunmaya son verin’ buyruğu

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik atakları neredeyse 3 aydır sürerken, liman kenti Mariupol, haftalardır Rus güçleri ile Ukrayna ordusu ortasındaki şiddetli çatışmaların odak noktası oldu. Son olarak, Ukrayna Azak alayının son ünitesi Mariupol sanayi kompleksi Azovstal’a yerleşti.

Der Spiegel’de yer alan habere nazaran; Azak kumandanı Denys Prokopenko, öğlen saatlerinde yayınlanan bir görüntüde, “Yüksek askeri komutanlık, garnizonumuzdaki askerlerin hayatlarını kurtarma buyruğu verdi.” dedi. Öldürülen askerlerin cesetlerinin tesisten çıkarılması için çalışmalar sürüyor. Prokopenko, tüm yaralıların tahliye edildiğini ve sadece “öldürülen kahramanların” kaldığını söyledi.

Rusya, Nisan ayında, haftalarca süren kuşatmanın akabinde Mariupol’un denetimini ele geçirdiğini duyurdu. Aslında bu büsbütün gerçek değildi. Ukraynalı askerler, Rus birlikleri tarafından kuşatılmaya devam ettikleri geniş Azak çelik sanayi kompleksinin altındaki tünel sistemine yerleşmişlerdi.

UKRAYNA TUTUKLU TAKASI İSTİYOR

Bu hafta, orada kalan Azak alayı savaşçıları teslim olmaya başlamıştı. Rus kaynaklarına nazaran, yaklaşık 2 bin Ukraynalı Cuma gününe kadar tesisten ayrıldı ve yakalandı.

Ukrayna hükümeti, askerlerin bir mahkum değişimi kapsamında çelik fabrikasından özgür bırakılmasını umuyor. Lakin Rus yetkililer, en azından bir kısmını asker olarak değil, neo-Nazi savaşçıları olarak gördüklerini tekraren lisana getirdiler.

Savaş sırasında Moskova’nın arabuluculuğunu da yapan Leonid Slutsky, çelik fabrikasının savunucuları için mevt cezasını bile gündeme getirdi.

Mariupol’un büsbütün ele geçirilmesi Moskova için stratejik bir muvaffakiyet olacaktır. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı’na nazaran, liman kentindeki şiddetli direniş, Rus kuvvetlerinin hala Ukrayna’nın elinde bulunan büyük Zaporijya kentine yanlışsız ilerlemesini kıymetli ölçüde yavaşlattı.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*