Kılıçdaroğlu Roboski’de: Acı hala dinmiş değil

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Helalleşme Buluşması’ kapsamında Şırnak’a gitti. Kılıçdaroğlu; “Gençlerin umudu Kılıçdaroğlu”, ve “Hak, hukuk, adalet” sloganları ile karşılandı.

Kılıçdaroğlu’na; eşi Selvi Kılıçdaroğlu, CHP Genel Lider Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, TBMM İnsan Hakları İnceleme Kurulu bünyesinde kurulan Uludere Alt Komisyonu’nun 15 ay süren çalışmalarında misyon yapan CHP Ankara Milletvekili Levent Gök de eşlik ediyor.

‘BU OLAYI AYDINLATACAĞIMA KELAM VERMEK İÇİN GELDİM’

8 Aralık 2011’de savaş uçaklarının bombalamasında 34 kişinin öldüğü Roboski’yi ziyaret eden Kılıçdaroğlu, katliamda hayatını yitirenlerin aileleriyle görüştü. Ziyaretin akabinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan CHP Önderi, “28 Aralık 2011 tarihinde burada acı bir olay gerçekleşti. 34 evladımızı kaybettik. Bunların 18’i 18 yaşından küçüktü. Acı hala dinmiş değil. Şayet ülkeye adalet gelecekse bu acının dindirilmesi lazım. Olayın aydınlatılması lazım, bu olayı aydınlatacağıma dair kelam vermek için buraya geldim. Adalet olmalı, olay aydınlatılmalı. Olay aydınlatıldıktan sonra lakin helalleşme olabilir” sözlerini kullandı.

“Ölenler geri gelmeyecek, ben bunun farkındayım” diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Ama bir formuyla annelerin acılarının dindirilmesi lazım. Anneler evlat acısıyla hala ve hala yaşıyorlar ve adalet istiyorlar bizden. Biz bu adaleti sağlayacağız, adaleti sağlamak bizim misyonumuzdur. Şayet adaleti sağlarsanız toplumda kucaklaşmayı, toplumda huzuru, toplumda barışı sağlamış olursunuz. Aksi halde annelerin yüreğindeki ateş sönmüyor ve sönmeyecek.”

‘BOŞUNA ULUSAL EĞİTİM BAKANLIĞI’NIN KAPISINA GİTMEDİM’

Bir gazetecinin KPSS’nin iptal edilmesi hakkındaki değerlendirmelerini sorması üzerine Kılıçdaroğlu, “Devlette çok büyük bir çürümenin olduğunu biliyorum. Ben boşuna Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın kapısına gitmedim. Oraya gidip hakkı, hukuku ve adaleti sağlamak için buranın da bir biçimiyle adalet dağıtması gerektiğini söyledim. Sözlüde hakları yenenler vardı, imtihanlarda hakları yenenleri de gördük. Çürüyen bir yapı var ve bunu düzeltmek zorundayız.”

“Burada adaleti nasıl sağlıyorsak, KPSS imtihanında hakkı yenen bütün evlatlarımızın da halkarını savunmak zorundayız” diyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Bu ülkeye adaleti getireceğiz. Bakın Roboski’den kelam veriyorum; KPSS imtihanına girip hakkı elinden alınan o gencecik, pırıl pırıl evlatlarımızın umutla imtihanın uygun geçtiğini yahut makûs geçtiğini düşünen evlatlarımızı hakkını, hukukunu korumak zorundayız. Biz Türkiye’de adalet içinde yaşamak zorundayız. Adalet bu ülkeye gelirse huzur gelir. Ulusal Eğitim Bakanlığı’ndan tutun en aşağıya kadar çürüyen bir devlet yapısı var. Liyakat yok, ahlak yok, her şey bir manada bitmiş vaziyette. Hepsini düzelteceğiz. Kelam verdim, bir daha kelam veriyorum; adalet bu ülkeye ya gelece ya gelecek!” (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*