‘Kivi’ isimli kedi enkaz altından 31 gün sonra kurtarıldı, 15 kilodan 4 kiloya düştü

Gaziantep’in İslahiye ilçesi, asrın felaketinden en çok etkilenen yerlerden biri. Depremden sağ çıkan Cankaya ailesinin evleri yıkıldı. “Kivi” isimli kedileri ise enkaz altında kaldı.

“HAFRİYATIN ALTINDA ÖLDÜ SANDIM”

55 yaşındaki depremzede Meryem Cankaya , “Evim gitti depremde eşyalarım gitti ben sandım ki hafriyatın altında öldü. İŞKUR’da çalışıyorum, çalıştığım bütün ekiplere resmini verdim, kimi gördüysem tarif ettim” dedi.

“3 POLİSLE BERABER ALDIK”

31 gün sonra çok sevdiği can dostuna kavuşan Cankaya, yaşadıklarını anlattı:

“Enkazın altından polislerle beraber aldık. 3 tane polisle beraber hatta onlar bana dedi ki abla gitme düşersin. Ölsem bile yine alırım dedim. 1 milyonluk evim gitti, 500 bin liralık eşyam gitti, kedim bana geldi ya hiçbiri umurumda değil, bu Allah’ın bir mucizesi. Ben yine çalışır yine yaparım, şükür ki bir can kurtuldu.”

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremde Gaziantep’in İslahiye ilçesinde enkaz altında kalan kivi 31 gün sonra canlı olarak çıkarıldı. 15 kilodan 4 kiloya düşen Kivi sahibine teslim edildi. (Kaynak: TRT Haber Şahin Şahin, Ayhan Yaşar)

ENKAZ ALTINDA DOĞUM YAPAN ŞİLA, 29. GÜNDE SAĞ KURTARILDI

Antakya ilçesi Gazi Mahallesi’nde eczane teknisyeni Kadir Keyifli ve ailesinin yaşadığı 7 katlı Doğan Apartmanı 6 Şubat’ta depremde yıkıldı. 6’ncı katta oturan Keyifli ve ailesi enkazdan sağ kurtarıldı. Ancak Keyifli’nin apartmanın bodrumunda beslediği 2,5 yaşındaki doberman cinsi dişi köpeği ‘Şila’ enkaz altında kaldı. Keyifli, hamile köpeğinin kurtarılması için gelen ekiplerden yardım istese de çalışmalar sonuçsuz kaldı.

29 GÜN SONRA GELEN MUCİZE

6 Mart günü enkaz başında bekleyen Kadir Keyifli, bölgeye yardım için gelen Melekler Yaşam Köyü Derneği (MEYAKO) ekiplerini gördü. Keyifli’nin yardım istediğini geri çevirmeyen ekipten iki kişi, uzun süren çabanın ardından enkazın arasındaki boşluklardan Şila’nın mahsur kaldığı bölüme ulaştı. Ekipler, Şila’ya ulaştığında doğum yaptığını ve yanında 3 yavrusunun olduğunu gördü. Şila ve yavruları enkazdan sağ olarak kurtarıldı. MEYAKO ekipleri tarafından Adana’ya getirilen Şila ve yavruları, veteriner kliniğinde tedaviye alındı.

ŞİLA BENİM İÇİN UMUT KAYNAĞI

Köpeklerinin tedavisi için ekiplerle Adana’ya gelen Kadir Keyifli, depremde büyük acılar yaşadığını, komşuları olan 5 aileyi kaybettiklerini dile getirdi. Her şeye rağmen Şila’dan umudunu hiç kesmediğini belirten Keyifli, “Günlerce köpeğimi kurtarmaya çalıştık. Kimse oraya girmeye cesaret edemedi. Sonunda MEYAKO personeli cesaret edip bize yavrumuzu bağışladılar. Onlara çok teşekkür ediyorum. Şila, çok zayıflamış. Normalde iki kişi kaldıramıyorduk, şimdi tek başıma kaldırabiliyorum. Ama düzelecek. Bir mucize oldu. 29 gün sonra kurtuldu. Yakınında mama torbası vardı. Azar azar yiyebilmiş. Doğumu da gerçekleşmiş. 3 güzel yavrusu da kurtuldu. Elim, ayağım çözülmüş gibi hissediyorum. Şila benim için bir umut kaynağı oldu” diye konuştu.

Köpeklerin tedavisini üstlenen veteriner hekim Koray Kürklü ise Şila’nın vücudunda çok sıvı kaybı olduğunu, iç organlarının zarar gördüğünü, onun ve yavrularının iyi olması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. (Can ÇELİK/ADANA DHA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir