Kömür madeninin kapasitesinin artırılmasını protesto ettiler: ‘O kepçelerin önünde etten duvar öreceğiz’

Denizli’nin Tavas ilçesine bağlı Avdan bölgesinde 2 yıl evvel termik santral kurulmak istenmiş, yöre halkının tüzel uğraşı ile proje rafa kalkmıştı. Yöre halkı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yayınlanan Açık Ocak Kömür İşletmeciliği Kapasite Artışı Kararnamesi ile bir sefer daha meydanlara indi. Cumhurbaşkanlığı Kararı’nı mahkemeye taşıyan Tavaslılar, şimdi karar çıkmadan başlayan hafriyat çalışmalarını protesto etmek için bugün basın açıklaması yaptı.

Açıklamaya, CHP Genel Lider Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Bozkurt Belediye Lideri Birsen Çelik, Eğitim İş Denizli Şubesi Lideri Namık Kemal Aydoğan, CHP, EMEP, SOL Parti, Yeşil Sol Parti, KESK, TMMOB, Birleşik Kamu İş, Denizli Barosu’ndan avukatlar, Büyük Menderes İnisiyatifi, Denizli EYT Derneği ve etraf gönüllüleri de takviye verdi. 

“HUKUK HUDUTLARI İÇERİSİNDE ÇABA ETTİK”

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca’nın da dayanak verdiği basın açıklamasında konuşan Avdan Platformu Sözcüsü Mehmet Akköse, şunları söyledi:

“Avdan bölgesi topraklarımızda 2 yıl evvel Avdan Termik Santrali, Endüstriyel Atık (Kül-Cüruf) Depolama Alanı ve Kömür Ocakları yatırım projesi yapılmak istenmiştir. Üç adet, toplam yüzölçümü 3 bin 872 hektar maden işletme ruhsatı bulunan ve rapora husus 639 bin 689 hektar alanda yapılmak istenen termik santral faaliyetlerinin durdurulması için bizler, uzaktan ve yakından bizlere takviye verenlerle birlikte projenin büsbütün iptal edilmesi için hukuk sonları içerisinde gayret ettik. Termik santral projelerinin tabiata ve beşere olan tüm ziyanları bütün dünyada bilinmektedir. Bilimsel ve teknik çalışmalarla yöre halkımızın haklı çabası sonucu Avdan Termik Santrali projesi durdurulmuştur.

“PROJEDE SON MAKSADIN TERMİK SANTRAL OLDUĞU ANLAŞILMIŞTIR”

Bölgemizde, geçen yıl ise Açık Ocak Kömür İşletmeciliği Kapasite Artışı ile karşı karşıya kaldık. Ruhsat alanlarında gerçekleştirilen rezerv tespit çalışmaları sonucunda tespit edilen yaklaşık 30 milyon 500 bin ton linyit kömürünün, açık işletme prosedürüyle işletilebilir kısmı 26 milyon 400 bin ton olarak belirlenmiştir. Kapasite Artışı Projesi kapsamında, açık ocak madenciliği faaliyetleriyle yıllık 2 milyon ton kömür üretimi hedeflenmektedir. Yılda 2 milyon ton kömürün, proje alanına 130 km aralıkta yer alan Yatağan Termik Santrali’ne ham husus olarak sevki planlanmaktadır. Günlük 5 bin 480 ton kömürün 130 kilometre uzaklıktaki Yatağan Termik Santrali’ne gönderilmesi, işletme maliyeti, ulaşım ve yol altyapıları açısından mümkün değildir. Açık kömür işletmesi projesi yakınında, Kale ilçesi Yenidere köyü mevkiinde şirket tarafından yapılması planlanan Yenidere Termik Santral ve Kül Depolama alanı projesi vardır. Bu bilginin büsbütün kamuoyunu yanıltma emelli olduğu ve projede sonuncu gayenin termik santral olduğu anlaşılmıştır. Etrafa hassas, topraklarını sahip çıkan Avdan halkımızın yansıları sonucunda kapasite artışı gerçekleşmemiştir.

“TAVAS İLÇESİNİN ANA EKONOMİK KAYNAĞI TARIMDIR”

13 Ocak 2022 tarih ve 5103 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Denizli ili Tavas ilçesi Avdan mahallesinde IV. küme maden (linyit) işletme ruhsatlı alanlarda ruhsatlara mevzu maden üretimine devam edilebilmesi için muhtaçlık duyulan 564 adet parselin Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından ivedi kamulaştırılmasına karar verilmiştir. Karara yönelik yöre halkının Danıştay’a dava açması sonucunda, 15 Mart 2022 tarihinde uzman heyeti bedel tespiti için Avdan bölgesinde incelemede bulunmuştur. Kamulaştırma alanında yer alan Tavas ilçesinin ana ekonomik kaynağı tarımdır. Bölgede hububat üretimi başta olmak üzere üzüm, tütün, mercimek, şekerpancarı, elma, kavun ve karpuz üretilmektedir. Bölgede, son yıllarda giderek artan ölçülerde zeytin üreticiliğine yöneliş vardır. Hala yaklaşık 50 bin adet zeytin ağacı mevcuttur. Zeytinciliğin Islahı Hakkında Kanun yeterince zeytinlik alanları içinde ve bu alanlara en az 3 kilometre aralıkta zeytinyağı fabrikası hariç, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemez.

“ZEYTİNLİKLER VE TARIM ALANLARI KÖMÜRE FEDA EDİLECEKTİR”

Avdan’da kömür ocağının yapılması durumunda, zeytinlikler ve tarım alanları kömüre feda edilecektir. 4 mahalle kömür madenine feda edilecek, yaklaşık 3 bin kişi kömür ocağından ötürü yurdundan edilecek ve bu durumdan olumsuz etkilenecektir. Bölgedeki Yenidere Çayı, Kemer Barajı, Akçay, sonrasında Büyük Menderes ve Ege Denizi de ortaya çıkacak sonuçlardan direkt olarak etkilenecektir. Kömürü değil hayatı seçen Avdanlılar, tarım alanlarını, geçim kaynaklarını ve yurtlarını korumak, gelecek kuşakların ekolojik hakkına sahip çıkmak ismine kömür madeni istemediklerini, çabuk kamulaştırma kararı ile Türkiye’nin net sıfır karbon maksadına uyumsuz olduğunu lisana getirmektedir. Avdan Platformu bileşenleri olarak, ortak dayanışma ve uğraşımız devam edecektir. Şu gerçeği yeterli biliyoruz ki yapılacak tabiat tahribatları sonucunda meydana gelecek kirlilik ve yıkımlar geleceğimize ziyan verecektir.”

“KÖMÜR DEĞİL, ÖMÜR İSTİYORUZ”

Yöre halkı, “Kömür değil, ömür istiyoruz. Bizler, bölgede ziraî faaliyetlerimize devam etmek istiyoruz, kömür madeni istemiyoruz. Tez kamulaştırma kararı bir an evvel geri çekilsin. Yaşamak istiyoruz. Kömür istemiyoruz. Topraklarımızı istiyoruz” dedi.

“BEN TOPRAĞIMI İSTİYORUM”

Can güvenliklerinin olmadığını ve tehdit edildiklerini söyleyen bir yöre sakini ise şöyle konuştu:

“İthal şeyler istemiyoruz. Nohut, buğday, arpa, elma, erik, hiçbir şey istemiyoruz. Biz, kendimiz yetiştireceğiz. Topraktan yetiştirip yiyeceğiz. Millete de kendi eserlerimizi vereceğiz. Millete dayanak olacağız, köstek olmayacağız. Bize köstek olmasınlar, bizim toprağımızı ellemesinler. Mahsulümüzün tabanına kadar geldiler. Şu anda kazıyorlar. ‘Kazmayın’ diyoruz, dinlemiyorlar. Can güvenliğimiz de yok. Bizi tehdit ediyorlar. Biz, 73 yaşında iki ihtiyarız. Geceleri nöbet tutuyoruz. Korkuyoruz. Canımızdan kaygılıyız. Bunları duyurun. Canımıza, malımıza, her şeyimize göz dikiyorlar. Ben, toprağımı istiyorum. Ben, 8 çocuk annesiyim. Hepsini de bu ellerle üniversiteye kadar okuttum. Kimseden de dayanak istemedim. 5 tane çocuğumu asker yaptım, vatan korudular. Daima çalıştım. Kimseden takviye görmedim. Motor yoktu, öküzlerle çift sürdüm ben.”

Bir öbür Avdanlı yurttaş ise şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanımızdan rica ediyoruz. Hazinesini alsa bile bizim topraklarımızı geri versin. Kamulaşmayı istemiyoruz. 18 dönüm yere 250 bin TL para yatırmışlar. Onu alsam bile ben, kira parasının yerini meblağ. Bu alanların hepsi tarım toprağı. Tarlalar sürülüyor. Sayın Cumhurbaşkanımız duysun, bizi ona nazaran yönlendirsin.”

“TAVAS’IMIZIN TOPRAKLARININ ZEHİRLENMESİNE GÖZ YUMMAK İSTEMİYORUZ”

Eğitim İş Denizli Şubesi Lideri Namık Kemal Aydoğan da şöyle konuştu:

“Tavas’ta 10 yıl öğretmenlik yapmış biriyim. Yüzlerce, binlerce öğrencimize hizmet ettik. Ekmeğini yediğimiz, suyunu içtiğimiz, öğrencilere hizmet ettiğimiz Tavas’ımızın topraklarının zehirlenmesine göz yummak istemiyoruz. Rant nereye kadar? Para, karın doyurmaz. Kömür, karın doyurmaz. Bizler geleceğimize, çocuklarımıza, toprağımıza sahip çıkacağız. Havamıza, suyumuza kimse dokunmasın. Ekmeğimize, toprağımıza kömür ocağı dikmesinler.”

“GEREKİRSE O KEPÇELERİN ÖNÜNE ETTEN DUVAR ÖRECEĞİZ”

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca da “Bütün yurttaşlarımızın da bildiği üzere bölgede termik santral yapılmak istendi. Halkın çabası ile geri adım atıldı ve projeden vazgeçtiler. O devirde Tavas Belediye Lideri, ‘Siyasi hayatıma mal olsa da bunun hayata geçmesine müsaade vermeyeceğim’ demişti. ‘Tavas’ın evladıyım’ diyen Denizli Büyükşehir Belediye Lideri Osman Zolan da ‘Avdan benim onur problemimdir, asla müsaade vermeyeceğim’ demişti. Buradan her ikisine de sesleniyorum; siyasi hayatınıza mal olsa da bu uğraşta Tavaslıların yanında var mısın, yok musunuz? Avdanlılar havasına toprağına suyuna sahip çıkıyor, Tavas’ın evladı olarak bu problem sizin erdem sorununuz ise biz burada o onur sıkıntısına sahip çıkmak için vatandaşın yanında olmaya davet ediyoruz. Burada bir birinci yaşandı, fakat saman alevi üzere sönmeyecek. Gerekirse o kepçelerin önünde etten duvar öreceğiz. Her bedeli ödemeye hazırız ve o kepçeleri durduracağız” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*