Konutların yanında TOKİ’den bir müjde daha! 81 vilayette başlıyor

Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut atağı esnafı da rahatlatacak. Vilayetlerde küçük ve orta ölçekli işletmeler için tesisler inşa edilecek. İşyerleri vatandaşa 20 yıl vadeyle satılacak.

KURAYLA SATIŞA ÇIKACAK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut Yönetimi (TOKİ) eliyle yürütülecek proje kapsamında 81 vilayette küçük ve orta ölçekli işletmeler için sanayi tesisleri kurulacak.

Sosyal konut anlayışıyla yürütülecek projede vatandaş uzun vadelerle düşük taksitlerle işyeri sahibi olacak.

Edinilen bilgilere nazaran, yapılan çalışmalar kapsamında vatandaşa kira öder üzere işyeri sahibi olması için 20 yıl vadeli ödeme şartı sağlanması planlanıyor.

Kura yoluyla satışa sunulacak ticari ünitelerin sayısı ve özellikleri vatandaşın talebine nazaran belirlenecek.

KONUT, ARSA, İŞYERİ ATILIMI DAİMA OLACAK

Geçtiğimiz günlerde toplumsal konut, Hazine yerleri ve ticari üniteleri uygun ödeme şartları ile satışa sunacaklarını belirten Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, toplumsal konut anlayışı ile sanayi tesisleri yapılacağını belirterek, “Üretimi ve istihdamı artırmak için küçük ve orta ölçekli işletmelere sanayi tesisleri kuracağız Böylelikle kira öder üzere işyeri sahibi olunacak” dedi.

Sosyal konut projesinin ‘yaşayan bir proje’ olarak kurgulandığını anlatan Bakan Kurum, “Sürekli formda arazi üretimi yapılarak, talep edilen yerlerde çalışmalar an be an devam edecek” değerlendirmesinde bulundu.

Eylül’de Lider Recep Tayyip Erdoğan tarafından tüm ayrıntıların paylaşılacağı proje kapsamında, bilhassa yapılacak rekor sayıdaki toplumsal konutlar için vatandaşın erişilebilir kaidelerde kira öder üzere mesken sahibi olmasını sağlamak, fahiş artan kira sayılarını düşürmek, salgın devrinde daralan konut arzını süratle artırarak, inşaat kesimini canlandırmak amaçlanıyor.

Altyapılı arsa satışı projesinde de hiç konutu olmayan vatandaşa kendi istediği üzere konut yapma imkanı tekrar uygun ödeme şartlarıyla sağlanması planlanıyor.

 

Esnafa 20 yıl vadeli satılacak işyerinde de üretimin ve istihdamın artırılması hedefleniyor.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*