Mavi Vatan’ın güvenliği insansız gözcülere emanet

HAVELSAN’ın geliştirdiği Sahil Gözetleme İdare Sistemi, denizlerdeki yasadışı hareketleri tespit edip süratli müdahalede faal rol oynuyor.

8 bin kilometrelik kıyı şeridi engebeli ve kuvvetli bir coğrafya. Yalnızca devriye takımlarıyla birkaç yüz metre ötedeki hareketleri izlemek güç ve vakit alıcı.

Tespit ve teşhis süreci, kıyılarda kurulan insansız radar istasyonları ile istasyonlara kurulan radarlar ve elektro optik algılayıcılarla sağlanıyor. Projede işbirliği yapılan tüm kamu kurumları denizlerdeki gemi hareketlerini takip edebiliyor. Alarm oluşturulan gemilere sahil güvenlik botları tarafından gerekli müdahale yapılarak, kabahat şimdi teşebbüs kademesinde engelleniyor.

Ege, Marmara ve Batı Karadeniz’de 4 izleme merkezi ve 12 radar istasyonu konseyi.

Bu insansız istasyonlarda toplanan datalar Ankara’daki Harekat Merkezine aktarılıyor. Türk sularındaki hareketler bu sistem sayesinde merkezden anlık olarak takip ediliyor. Proje tamamlandığında, denizlerdeki tüm aksiyon, ihlaller, trafik, yasa dışı hareketler tek merkezden görülecek, bunun sayesinde devletin tüm ilgili kurumları bu sistemden faydalanabilecek.

Bu sisli hudutlarda her gün onlarca ihlal gerçekleşiyor. Yunanistan’ın Ege Denizi’nde memleketler arası hukuku ve insan hayatını hiçe sayan faaliyetleri de bu insansız gözcülerin radarında.

KAYNAK: TRT HABER

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*