Michel: Kremlin’in tehditleri gözümüzü korkutmamalı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Berlin’de ortak basın toplantısında konuşan AB Kurulu Lideri Charles Michel, AB üyesi ülkelerin Rus fosil yakıtlarına olan bağımlılıklarını sona erdirmek için birbirleriyle yakın iş birliği içinde olduklarını tabir ederek, “Sakin kalmamız gerekiyor. Kremlin’den gelen tehditlerin gözümüzü korkutmasına müsaade vermemeliyiz.” dedi.

Scholz ise, “Rusya Devlet Lideri yanlış hesap yaptı. Zira biz Avrupalılar birbirimize sıkı sıkıya bağlıyız ve dayanışma içindeyiz.” diye konuştu.

Michel AB üyelerinin birlik ve beraberlik içinde hareket etmeyi sürdürmelerinin değerli olduğunu vurgulayarak, “Burada vakte karşı bir yarış var. Güç kaynaklarımızı ve tedarik kaynaklarımızı çeşitlendirmemiz gerekiyor zira Rusya’nın muteber bir aktör olmadığını görüyoruz.” diye konuştu.

Michel, Rus gazına alternatifler geliştirme konusunda ilerleme kaydettiklerini söyleyerek kış aylarında yaşanabilecek bir güç krizine ait tasaları gidermeye çalıştıklarını söz etti.

Scholz da güç tedariki konusundaki tasalara değinerek kış aylarında bir krizi önlemek için adımlar attıklarını ve Rusya’dan gaz tedarikinde daha fazla kesintiye hazırlıklı olduklarını belirtti.

Scholz, “Kuzey Denizi’nde LNG terminalleri inşa ediyoruz. Dostlarımız Hollanda, Belçika ve Fransa ile bu ülkeler üzerinden gaz ithalatını nasıl artırabileceğimiz konusunda görüşmeler yapıyoruz. Gaz depolama tesislerimizi dolduruyoruz. Elektrik üretiminde gaz kullanımını azaltmak için kömürle çalışan güç santrallerini tekrar faaliyete geçirdik.” dedi.

“PUTİN YANLIŞ HESAP YAPTI”

Rusya’nın Avrupa demokrasilerini zayıflatmak ve istikrarsızlaştırmak istediğini fakat başarılı olamayacağını vurgulayan Scholz, “Rusya Devlet Lideri yanlış hesap yaptı. Zira biz Avrupalılar birbirimize sıkı sıkıya bağlıyız ve dayanışma içindeyiz.” diye konuştu.

Yüksek güç fiyatlarının bir sorun olduğunu lisana getiren Olaf Scholz, piyasanın rahatlamasını sağlamaya hazır olduklarını ve fiyatların şu anda olması gerekenden çok daha yüksek olduğunu belirtti.

Scholz, Almanya’nın başka AB ülkelerindeki durumu dikkate alacağını ve dayanışma içinde hareket ederek kış aylarında bir güç krizini önlemek için daha fazla önlem alacağını kaydetti.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*