Muğla Akbelen Ormanı’nda yarın üçüncü defa keşif yapılacak

İkizköy’de Akbelen Ormanı’nın kömür madeni için Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’ye tahsisinin iptali için İkizköylülerin açtığı davada Muğla 1. Yönetim Mahkemesi üçüncü defa keşif yapılmasına karar verdi.

Geçen günlerde karar itiraz eden çevreciler ve köylülerde vatandaşlara, yarın saat 10.00’da yapılacak uzman keşfinde nöbet alanında olmaları için davet da bulundu.

“GERİ DÖNDÜRÜLEMEZ EKOLOJİK YIKIM YARATACAK DİYE VURGULAMASINA KARŞIN, RAPOR SONUÇ KISMINDA ‘AMA ELEKTRİK ÜRETMEMİZ LAZIM’ DENEREK BİTİRİLDİ”

İkizköy Etraf Komitesi tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında şu tabirler kullanıldı:

“Geçen yıl nisan ayında, Akbelen Ormanı’nın yok edilerek alanda kömür madeni işletilmesi için verilen müsaadenin iptali için Tarım ve Orman Bakanlığı’na karşı açtığımız davada; mahkeme uzman incelemesi ve keşfin bir sefer daha tekrarlanmasına karar verdi. Birinci keşifte avukatlarımız hakarete uğradı; uzmanlarımızın ve davacı olarak bizim konuşmamıza müsaade verilmedi. İkinci keşiften sonra, 4 uzman ‘Maden Akbelen Ormanı’nı, tarım alanlarını, zeytinlikleri, su havzasını yok edecek; geri döndürülemez ekolojik yıkım yaratacak’ diye vurgulamasına karşın, rapor sonuç kısmında ‘ama elektrik üretmemiz lazım’ denerek bitirildi. Halbuki meslek odaları, TMMOB Makina Mühendisleri Odası ve Elektrik Mühendisleri Odası’nın ortak yayınladığı rapor gösteriyor ki ne Muğla ne Ege Bölgesi, bu eski ve kirli santrallere muhtaç değil. Akbelen Ormanı’nı elektrik için kurban etmek zorunda değilsiniz.

“ZEYTİNCİLİK KANUNU’NDA BENZERİ BİR DEĞİŞİKLİK İÇİN HAZIRLIK VE LOBİ YAPILDIĞI ORTAYA ÇIKTI”

Bu ortada, Akbelen Ormanı’nın içinde ve etrafında zeytinlikler olduğu uzman ve Tarım Orman Vilayet Müdürlüğü tarafından tespit edildi. Şirketin ‘zeytincilik yasası bizi engelliyor’ açıklamasını, Danıştay’ın zeytinlikleri madencilik faaliyetlerine açan Maden Yönetmeliği değişikliğinin yürütmesinin durdurulması kararı kaldırıldı. Şirket ve iktidar partileri tarafından Zeytincilik Kanunu’nda emsal bir değişiklik için hazırlık ve lobi yapıldığı ortaya çıktı. Tüm bu hukuksal ve politik gelişmeler oladursun, İkizköylüler olarak, dostlarımızla birlikte tam 1 yılı dolduran orman nöbetine devam ediyoruz. Üçüncü keşfe, işte bu dirayetli direnişin, istekli hukuk grubumuzun ve istekli uzmanlarımızın gücü ve bütün bu ağır süreçte bizi yalnız bırakmayan İkizköy’ün dostlarının dayanışması ile gidiyoruz. Bilimsel ve tüzel etikle, vicdan ile hareket edildiğinde, üçüncü keşif ve eksper incelemesinden, ormanımızın ağacı, kuşu, mantarı, çalısı, toprağı, suyu ile bir bütün olarak orman olarak korunması ve kömür madeni işletme müsaadesinin iptali tarafında bilimsel görüş çıkacağına tüm yüreğimiz ve aklımızla inanıyoruz.

“AKBELEN İÇİN ADALET”

Bir defa daha ‘Akbelen için adalet’ demek üzere, tüm İkizköy dostlarını, hayat savunucularını, ekoloji çabası veren tüm yoldaşlarımızı, tabiatın ve toplumun faydasını gözeten tüm demokratik kurumları bekliyoruz. En kalabalık halimizle daima birlikte bir kere daha haykırmak için 8 Ağustos Pazartesi günü saat 10.00’da buluşuyoruz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*