Opean AI CEO’su: ChatGPT’nin tehlikeleri yüzünden uykularım kaçıyor

Yakın zamanda Hindistan’a yaptığı bir seyahat sırasında yaptığı bir konuşmada Altman, Kasım ayında piyasaya sürülen ve yapay zekaya olan ilginin artmasına yol açan ChatGPT’yi yaratarak “gerçekten kötü bir şey” yaptığından endişe ettiğini söyledi.

Çarşamba günü Economic Times tarafından düzenlenen bir etkinlikte Times Internet’in başkan yardımcısı Satyan Gajwani’ye konuşan Altman, “En çok uykumu kaçıran şey, ChatGPT’yi başlatarak gerçekten kötü bir şey yapmış olduğumuz varsayımsal fikri” dedi.

Altman, ekibinin chatbot üzerinde çalışırken gözden kaçırdığı “belki de zor ve karmaşık bir şey vardır” diye endişelendiğini söyledi.

Yapay zekanın atom enerjisine benzer şekilde düzenlenmesi gerekip gerekmediği sorusuna Altman, süreci denetlemek için daha iyi bir sistem olması gerektiğini söyledi ve şu sözleri kaydetti:

“Bu işi yapan insanları denetleyebilmemiz, lisanslayabilmemiz, konuşlandırmadan önce güvenlik testleri yaptırabilmemiz için bir sistem kuralım”

Çok sayıda teknoloji lideri ve hükümet yetkilisi, yapay zeka platformlarının gelişim hızıyla ilgili endişelerini dile getirdi.

Mart ayında, aralarında Elon Musk ve Apple’ın kurucularından Steve Wozniak’ın da bulunduğu bir grup teknoloji lideri, Yaşamın Geleceği Enstitüsü’ne açık bir mektup yazarak, güçlü yapay zeka sistemlerinin ancak etkilerinin olumlu olacağına ve risklerin yönetilebilir olduğuna güvenildiğinde geliştirilmesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

6 AYLIK ARA

Mektupta GPT-4’ten daha güçlü yapay zeka sistemlerinin eğitimine altı aylık bir ara verilmesi çağrısında bulunuluyordu.

Altman, ilgili mektubun “nerede duraklamaya ihtiyacımız olduğu konusunda teknik ayrıntılardan yoksun olduğunu” söyledi.

Bu ayın başlarında Altman, yapay zekanın riskleri konusunda derin endişelerini dile getiren bir bildiriyi imzalayan 350’den fazla bilim insanı ve teknoloji liderinden oluşan bir grup arasında yer aldı.

Açıklamada, “Yapay zeka kaynaklı yok olma riskinin azaltılması, salgın hastalıklar ve nükleer savaş gibi diğer toplumsal ölçekli risklerle birlikte küresel bir öncelik olmalıdır” denildi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir