Paris’e ikinci Eyfel Kulesi dikildi

Paris’in ünlü kulesinin orijinalinden on kat daha küçük bir kopyası olan ikinci kule, hafta sonunda Paris’in merkezinde, Eyfel Kulesi’nin hemen dibinde bulunan Champ-de-Mars parkına yerleştirildi.

“Eiffela” adını verdiği kopya kuleyi yapan Philippe Maindron, “Yedi yıl önce Eyfel Kulesini 1/10 ölçeğinde inşa etme fikri aklıma geldi” dedi.

Paris’in yaklaşık 400 km güneydoğusundaki Vendée’de monte edilen replika kule 33 metre yüksekliğinde ve 32 ton ağırlığında.

Paris’e dikilen ikinci Eyfel Kulesi kafa karışıklığı yarattı.

Paris Belediyesi, sosyal medya hesabından yayımladığı mesajda, “Endişelenmeyin, bunu bir 1 Nisan şakası olarak bile görebilirsiniz” diye yazdı.

PARİSLİLER TEPKİ GÖSTERDİ

“Champ-de-Mars Dostları” adlı bir grup, Twitter’da “çoğu şehir sakini sadece güzel bahçelerde yürümek istiyor” diyerek, replika kulenin parka yerleştirilmesine karşı çıktı.

Eyfel Kulesi adını, kuleyi inşa eden mühendis Gustave Eiffel’den aldı.

Demir Leydi (La dame de fer) lakabıyla da anılan kule, 1887 ile 1889 yılları arasında Gustave Eiffel’in firması tarafından Fransız Devrimi’nin 100’üncü yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlenen Expo 1889 Paris Fuarının giriş kapısı olarak inşa edildi.

Birkaç yıl sonra sökülmek üzere inşa edilen Eyfel Kulesi, çok ilgi çekince sökülmesinden vazgeçildi.

Üzerindeki antenle birlikte yüksekliği yaklaşık 330 metre olan demirden yapılma Eyfel Kulesi yılda ortalama 6 milyon turist tarafından ziyaret ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir