Polisin şok tabancasıyla gözaltına aldığı şüpheli öldü: İnceleme başlatıldı

Hollanda Savcılığı (OM), Rotterdam kentinde bir şüphelinin, polisin elektroşok tabancasıyla gözaltına almasından kısa süre sonra hayatını kaybetmesi üzerine inceleme başlatıldığını açıkladı. Savcılıktan yapılan açıklamada, 32 yaşındaki şüphelinin dün gece gözaltına alındıktan kısa süre sonra ölmesiyle ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi.

KISA SÜRE SONRA FENALAŞIP HASTANEYE KALDIRILDI

AA’nın aktardığına göre, savcılığın açıklamasında, ihbar üzerine takip edildikten sonra şüphelinin elektroşok tabancası kullanılarak gözaltına alındığı kaydedildi. Gözaltına alındıktan kısa süre sonra durumu kötüleşen şüphelinin kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı aktarılan açıklamada, şüphelinin ölüm sebebinin ne olduğuna ilişkin Ulusal Kriminal Soruşturma Bürosu’nca inceleme başlatıldığı ifade edildi.

RAPOR: POLİS BİR YILDA 1112 OLAYDA ŞOK TABANCASI KULLANDI

Hollanda polisinin Mayıs 2023’te yayımladığı 2022 Polis Yıllık Raporu’ndaki verilere göre, 2022 yılında 20 bin 667 olayda polisin 33 bin 584 kez kuvvet kullanarak müdahale ettiği ve bunlardan 1112’sinde elektroşok tabancası kullanıldığı belirtildi. Raporda, geçen yıl Hollanda’da yaşanan olay sayısının 2021’e göre yüzde 18, polisin kuvvet kullandığı müdahale sayısının ise yüzde 12 arttığı kaydedildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx