‘Savaşın Rusya’ya günlük maliyeti 20 doları aşabilir’

'Savaşın Rusya'ya günlük maliyeti 20 doları aşabilir'
'Savaşın Rusya'ya günlük maliyeti 20 doları aşabilir'

Consultancy’de yer alan habere göre araştırmada, tespit edilebilen askeri teçhizat ve personel kaybının da dahil olduğu savaştan kaynaklanan doğrudan kayıpların, ilk 5 günde Rusya’ya yaklaşık 7 milyar dolara mal olduğu belirtildi.

Centre for Economic Recovery ve EasyBusiness ve danışmanlık şirketi Civitta tarafından gerçekleştirilen araştırmada 4,2 milyar doların teçhizat kaybı olduğu bildirildi. Sadece can kayıplarının, gelecek 40 yılda GSYİH’de 2,7 milyar dolar kayba neden olacağı öngörüldü.

Ayrıca lojistik, personel, mühimmat, yakıt, roket fırlatma dahil olmak üzere seferberliğin ölçeğinin her gün daha fazla paraya mal olacağını belirten araştırmacılar, işgal ölçeği arttıkça Rusya açısından savaşın günlük maliyetinin 20 milyar doları aşabileceğine dikkat çekti.

Ruble büyük düşüşte

Rublenin değeri tarihi seviyeye geriledi. Rus şirketlerinin piyasa değeri hızla düşerken, devlet tahvillerinin ticaretine getirilen yeni kısıtlamalar ve merkez bankası varlıklarının dondurulması yüzünden Moskova yönetiminin makro istikrarı sürdürmesinin zorlaştığı söylendi.

Yüksek enflasyon, düşük alım gücü

Ticaret kısıtlamaların Rusya’nın enerjiye bağımlı ekonomisine büyük zarar vermesi beklenirken, yüksek teknolojili ürünlerin ithalatının yasaklanmasının da orta ve uzun vadede değer zincirlerini etkileyeceği belirtildi. Bu durumun ise sıradan Rus vatandaşları açısından yüksek enflasyon ve düşük satın alma gücü anlamına geleceği ve yoksulluğun artacağı ifade edildi.

Rusya, ABD’ye roket motoru sevkiyatını durdurdu

 

Rusya’dan ‘nükleer savaş’ açıklaması!

 

Rusya: Ukrayna’ya ait 1612 askeri altyapı tesisi imha edildi

 

AB’den Ukrayna’ya 500 milyon euroluk insani yardım

 

Rus gizli belgelerinde operasyon tarihi!

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*