Seçmen kağıdı olmadan oy kullanılır mı? 14 Mayıs seçimleri seçmen kağıdı zorunlu mu?

Seçmen kağıtları dağıtılmaya devam ediyor. 14 Mayıs seçimleri için geri sayım devam ediyorken seçmen kağıdı olmadan oy kullanılıp kullanılamadığı merak ediliyor. Seçmen kağıdı bilgilerinde nerede oy kullanılacağı, sandık bilgileri belirtiliyor. Peki seçmen kağıdı olmadan oy kullanılır mı? 14 Mayıs seçimleri seçmen kağıdı zorunlu mu?

SEÇMEN KAĞIDI OLMADAN OY KULLANILIR MI?

Vatandaşların seçimde oy kullanabilmeleri için her seçim döneminde kütüğe kayıtlı oldukları yerdeki belirlenen okula ve oy kullanacakları sandığa gitmeleri gerekiyor. Seçmenlere hangi bölgede, kaç numaralı sandıkta oy kullanacaklarını, sıra numaralarını ve okul adresi gibi bilgileri belirten seçmen kağıdı hazırlanıp adreslerine gönderilir.

14 MAYIS SEÇİMLERİ SEÇMEN KAĞIDI ZORUNLU MU?

Seçmen bilgi kağıdı, seçim takvimi öncesinde hazırlanarak belirli tarihlerde ilçe seçim kurulları tarafından seçmenlere gönderilir. Seçmen kağıdı kendisine ulaşmayan vatandaşlar, internetten e-Devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifreleri ile giriş yaparak nerede oy kullanacaklarını görüntüleyebilir ve seçmen kağıdı çıkartabilir.

Vatandaşlar seçmen kağıdı olmadan 14 Mayıs seçimlerinde oy verebilecek. Ama oy verebilmeleri için yanlarında T.C Kimlik Numaralı; T.C Kimlik kartı, nüfus cüzdanı, pasaport, evlenme cüzdanı, resmi dairelerce verilmiş kimlik kartı vb. resimli ve resmi nitelikli belge oy verecek kişinin yanında olması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir