Sıcaktan tansiyonu yükselip aort damarı yırtıldı, erken müdahaleyle kurtarıldı

Kahramanmaraş’ta 32 yaşındaki Muharrem Deligöz, çok terleme, göğüs ve sırt ağrısı şikayetiyle Pazarcık Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Burada yapılan tetkiklerde aort damarının yırtıldığı tespit edilen Deligöz, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sıhhat Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

Ameliyata alınan Deligöz, tedavisinin akabinde sıhhatine kavuştu. Operasyonu gerçekleştiren Kalp ve Damar Cerrahisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Kirişci, Deligöz’ün damar yırtılmasından kaynaklı ölme riskinin çok yüksek olduğunu ve mucize yapıtı hayatta kaldığını söyledi.

“İLK SEFER BU TÜRLÜ BİR HADİSE İLE KARŞILAŞTIM”

32 yaşında birinin aort damarının yırtılmasının çok az olduğunu ve kendisinin de birinci kez bu türlü bir hadise ile karşılaştığını kaydeden Doç. Dr. Kirişci, “Tetkiklerde ana aort damarının kalbin çıktığı yerden kasıklarına kadar büsbütün yırtıldığını, ince bir soğan zarı üzere bir zarın etrafında kanın tutunduğunu gördük. Açık ameliyat riski yüksek olduğu için kapalı teknikle; kasıktan girerek ve özel yapılan bir stent greftle yırtılan damarı kapattık. Böylelikle hastamız yine hayata tutunmuş oldu. 32 yaşında olan birinin bu türlü bir durumla karşılaşmış olması çok az bir şey. Zira damar yırtılması; damar yapısının bozulup, ileriki yaşlarda karşımıza çıktığı bir durum. Bu hastamızda olmasının temel sebebi, geçmişinde hipertansiyon olmasından kaynaklanıyor.

Tansiyon hastalığı; beyin kanaması, damar yırtılması, önemli kriz tablolarının oluşması üzere değişik durumlarda karşımıza gelebiliyor. Tetikleyen sebebin; tansiyon olduğunu düşünürsek, sıcaklığın bu kadar arttığı periyotta bu hastaların kesinlikle kendilerine dikkat etmeleri gerekiyor” dedi.

“MECBUR KALMADIKÇA SICAK HAVADA DIŞARI ÇIKMAYIN”

Tansiyon hastalarının bilhassa çok sıcak havada dışarı çıkmaması gerektiğini belirten Doç. Dr. Kirişci, aksi takdirde Muharrem Deligöz’ün yaşadığı ya da emsal sıhhat problemleriyle karşılaşabileceklerini kaydetti.

Herkesin şanslı olmadığını, ölümcül tablolarla da karşılaşılabileceğini hatırlatan Doç. Dr. Kirişci, “Tansiyon hastalarının yaz aylarında, bilhassa temmuz, ağustos ve eylül aylarında 11.00 ile 17.00 saatleri ortasında mecbur kalmadıktan sonra dışarı çıkmamaları, kıyafet seçerken açık renk giyinmeleri, şayet kronik bir hastalıkları varsa; kesinlikle tabiplerine denetim olmaları, yediği içtiği şeylerin, bilhassa sıvı desteğinin kesinlikle vaktinde ve gereksinimi olduğu kadar almaları gerekiyor.

Sıcaklığa bağlı komplikasyonlar önemli ve hayati durumlar meydana getirebilir. O yüzden tansiyon hastalarının kullandığı ilaçları kesinlikle aksatmadan almaları gerekiyor. Kâfi olmadığı durumda tabiplerine başvurup, yine ilaçlarının düzenlenmesini öneriyoruz” diye konuştu.

“BENİM YAŞADIĞIM ŞEY İHMAL KAYNAKLI”

Muharrem Deligöz ise sıhhatine kavuştuğu için çok memnun olduğunu söyledi.

Rahatsızlanınca çabucak hastaneye gittiğini tabir eden Deligöz, yaşadıklarını şöyle anlattı:
Doktorlar, sıcak havadan kaynaklı tansiyon yükselmesinden ötürü damarlarımdan birinin yırtıldığını, birinin de genişlediğini söyledi. Durumumun çok önemli ve daha evvel görülmeyen bir şey olduğunu ve acil müdahale edilmesi gerektiğini söylediler.

Beni buraya ambulansla Pazarcık Devlet Hastanesi’nden getirdiler. Şu an uygunum Allah’a şükür, ortada bir ağrılarım var. Hekim bunun için de biraz vakit geçmesi gerektiğini belirtip, müşahede altında tutuyor. Benim bu yaşadığımın ihmal kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Zira tansiyon hastaları olarak bizlerin sıcak havada biraz daha dikkat etmesi, ilaçları düzgün kullanmamız gerekiyor.” 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*