SpaceX ve Tesla’da enflasyon baskısı

Tesla Inc CEO’su Elon Musk yaptığı açıklamada, ABD’li elektrikli otomobil üreticisi ve roket şirketi SpaceX’in hammadde ve lojistikte önemli enflasyonist baskılarla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Musk, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Önümüzdeki birkaç yıl için olası enflasyon oranı hakkında ne düşünüyorsunuz? Tesla ve SpaceX, hammadde ve lojistikte son zamanlarda önemli bir enflasyon baskısı görüyor” dedi.

Tesla da diğer pek çok otomotiv devi gibi 2021 yılında lojistik sorunları nedeniyle yaşanan çip krizi ile boğuşmuştu. Otomotiv endüstrisinin son zamanlarda da nikel, bakır, çinko gibi otomotiv üretiminde kullanılan metallerin fiyatlarında artıştan da etkilenmesi bekleniyor. Ayrıca enerji fiyatlarının artışı da sanayiyi etkileyebilir.

PAYLAŞIM YAPTI

Musk, “Yalnız değiliz” diyerek bir de makale paylaştı. Financial Times’ta yayımlanan 3 Mart 2022 tarihli makalede emtia fiyatlarının Rusya’daki arz korkuları nedeniyle 2008’den bu yana en yüksek seviyeye yükseldiği belirtildi.

Makalede üretimde kullanılan emtiaların yanı sıra artan enerji fiyatlarına da dikkat çekilerek, “Küresel emtia fiyatları son 50 yılın en büyük haftalık rallisini gerçekleştirme yolunda ilerliyor ve Ukrayna’daki savaşın petrolden buğdaya hammaddelerdeki olağanüstü hareketleri tetiklemesi nedeniyle Avrupa’nın doğalgaz fiyatları yeni bir rekor kırdı” ifadeleri kullanıldı.(Sözcü)

Musk Rusya’yı engellemeyecek

 

Elon Musk’ın şifreli Bitcoin mesajı

 

Musk ve Biden arasında sular durulmuyor: Kimse seni izlemiyor!

 

70 milyon dolarlık jetle seyahat! İşte Musk’ın sevgilisi

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*