Tokat Havalimanı daimi hava hudut kapısı ilan edildi

Tokat Havalimanı, milletlerarası giriş-çıkışlara açık daimi hava hudut kapısı oldu.

Konuya ait Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna nazaran, Tokat Havalimanı’nın milletlerarası giriş-çıkışlara açık daimi hava hudut kapısı olarak tespitine Pasaport Kanunu mucibince karar verildi.

DAİMİ HAVA HUDUT KAPISI NEDİR?

Daimi Hava Hudut Kapısı olarak bilinen bölgeler, ülkeye giriş-çıkış yapacak yurttaş ya da yabancı şahısların giriş ve çıkışlarının yapıldığı yerlerdir. Velhasıl; bir havalimanının milletlerarası uçuşlara açılması manasına geliyor.

TOKAT HAVALİMANI

Tokat-Turhal kara yolu Pazar kavşağında 1995 yılında yapılan havalimanı, 2001’de kimi problemler nedeniyle uçuşlara kapatıldı. 2006’da tekrar hizmet vermeye başlayan havalimanında 2008 yılında durdurulan uçuşlar, 2010’da yine başladı.

Havalimanındaki tarifeli uçuşlar, 2017 yılının Nisan ayından bu yana yapılmıyor. Pist ve altyapı sıkıntıları nedeniyle orta ve büyük gövdeli uçakların iniş yapamadığı havalimanının yakınlarındaki Küçükbağlar köyündeki caminin minaresi de uçuş güvenliği açısından risk oluşturduğu gerekçesiyle 2008 yılında kısaltıldı.

Kentte 2018 yılında eski havalimanının yanında inşasına başlanan yeni havalimanı ise kısa müddette tamamlandı. Büyük gövdeli uçaklar ve kargo uçaklarının da iniş yapabileceği yeni havalimanının apronu, 7 uçak park kapasiteli.

Pisti 2 bin 700 metre uzunluğunda olan yeni havalimanının hizmete girmesiyle Tokatlılar, artık uçak seyahati için etraf vilayetlere gitmek zorunda kalmıyor.

Yaklaşık 550 milyon liraya mal olan Tokat Havalimanı’ndan, haftanın 7 günü de uçuş yapılıyor.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*