Toplam sayı 2.800 oldu! Elon Musk’ın SpaceX’i uzaya 46 tane daha Starlink uydusu fırlattı

California’da Vandenberg Uzay Üssü’nden yapılan fırlatmada SpaceX tarafından Falcon-9 roketi ile yörüngeye 46 adet daha Starlink uydusu muvaffakiyetle gönderildi. Böylelikle SpaceX’in yörüngeye gönderdiği Starlink uydu sayısı toplam 2 bin 800 oldu.

SpaceX, hızlı bir şekilde takımyıldızı inşa etmeyi amaçlıyor. Şirketin şu anda 12 bin Starlink uydusunu yörüngeye gönderme müsaadesi bulunuyor. Lakin şirket 30 bin uydu için onay almaya çalışıyor.

SpaceX, Starlink ile uydu interneti erişimi ile dünyanın her yerinde yüksek süratli ve düşük gecikmeli internet sunmayı hedefliyor. Şirket geçtiğimiz günlerde hareket halinde de kullanım için onay almıştı.

SPACEX BU YIL 32’İNCİ KERE UYDU GÖNDEREK REKOR KIRDI

SpaceX’in 46 uydusunu taşıyan Falcon-9 roketiyle yeni bir rekora imza atıldı. Falcon-9 roketinin yaklaşık 8,5 dakikalık misyon müddetinin akabinde Pasifik Okyanusu’ndaki insansız gemiye iniş yapmasıyla SpaceX yörüngeye bu yıl 32’inci defa uydu göndererek rekor tazelemiş oldu.

SpaceX’in 2022 yılı sonunda kadar toplamda 52 fırlatma gayesi bulunuyor.

Bir Falcon-9 roketi 15 fırlatmaya kadar tekrar kullanılabiliyor. Bu da şirketin yıllık uydu fırlatma temposunu ikiye katlıyor.

KAYNAK: HABER7

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*