Türk TIR’ları Rusya’dan çıkış için 35 gündür bekliyor

Rusya ile Gürcistan ortasında bulunan Vladikavkaz Hudut Kapısı’nda oluşan TIR kuyruğu kilometrelerce uzunluğu bulurken, birtakım Türk TIR’larının 35 gündür Rusya’dan çıkış için beklediği bildirildi. Bu müddetin 40 günü bulabildiğini anlatan TIR sürücüleri “Kumanyamız bitti, perişan haldeyiz” dedi.

Rusya ile Gürcistan ortasında bulunan Vladikavkaz Hudut Kapısı’nda oluşan TIR kuyruğu kilometrelerce uzunluğu bulurken, kimi Türk TIR’larının 35 gündür Rusya’dan çıkış için beklediği bildiriliyor.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasının akabinde Rusya’ya ulaşmak ve bu ülkeden ayrılmak için alternatif güzergahlara yönelen milletlerarası kara yolu taşımacılarının yaşadığı meseleler devam ediyor.

Özellikle Rusya ile Gürcistan ortasındaki Vladikavkaz Hudut Kapısı’nda vakit zaman 40 güne varan bekleme mühletleri nedeniyle Rusya’dan çıkışta kilometrelerce TIR kuyruğu oluşuyor.

‘KUMANYALARIMIZ BİTTİ, PERİŞAN HALDEYİZ’

Rusya ile yapılan ticarette savaş sonrası ağır istek gören hudut kapısının kapasitesi mevcut geçişler için kâfi olmazken, burada yaşanan tıkanıklık nedeniyle önemli gecikmeler yaşanıyor.

Bölgede çıkış yapmak için bekleyen Türk TIR sürücüleri, hudut kapısında vazifeli polislerin geçişleri zorlaştırmak için ellerinden geleni yaptıklarını belirterek, istenilmesi halinde buradan çıkışların kısa vakitte gerçekleştirebileceğini savunuyor.

Türk TIR sürücüsü V.B, kendisinin 22 gündür Vladikavkaz Hudut Kapısı’nda beklediğini belirterek, “Zaman vakit bu mühlet 40 günü bulabiliyor. Şu anda Türk TIR sürücüleri ortasında 35 gündür bekleyenler var. Bu arkadaşların bekleme müddeti daha da uzayacak üzere görünüyor. Önemli ihmaller ve gereksiz çıkartılan problemler nedeniyle onlarca gündür boş yere bekliyoruz” dedi.

V.B, şu anda hudut kapısında bekleyen sürücülerin perişan halde olduğunu kaydederek, “Bazı arkadaşlarımızın parası bitti. Su, elektrik, kumanya yok. Bilerek bizi perişan ediyorlar. Yalnızca Türk tır sürücüleri değil Tacik ve Özbek de bekliyor. Olağan kimi araçlar mutabakatlar nedeniyle transit geçiyor. Türkler bekliyor. Rüşvet istiyorlar. Araç başına istenen tarife 200 dolar” diye konuştu.

TIR BAŞINA TARİFE 200 DOLAR

Vladikavkaz Hudut Kapısı’nın çabucak yanında bekleyen 1.000 civarında tır bulunduğunu aktaran V.B, “Burada resmen bize, ‘para vermeden geçemezsiniz’ deniliyor. Mesela dün mecburen 7 aracı saldılar. 4’ü Türk, 3’ü Ermeni aracı. Onlardan bile para aldılar” sözlerini kullandı.

V.B, istenilmesi halinde kilometrelerce uzunluğa ulaşan kuyrukların bir haftada bitirilebileceğini kaydederek, şu açıklamalarda bulundu:

“Ancak polis daima sorun çıkartıyor. Sollamacılar da gelip bizlere sondan bizi süratlice geçirebileceğini belirterek para istiyor. Şu anda TIR başına istenen tarife 200 dolar. Bu parayı sollamacılara veren hudut kapısından geçiyor, vermeyen geçemiyor. Şu anda tarife TIR başına 200 dolar. Bu parayı vermezseniz en önde olsanız da geçme imkanınız çok güç. Ayrıyeten verseniz de geçemeyebiliyorsunuz. Kime güveneceğinizi bilemiyorsunuz.”

‘7-8 GÜNDÜR 90 KM UZAKLIKTA BEKLETİLİYORUZ’

Türk TIR sürücülerinden K.T. ise kendisinin Vladikavkaz Hudut Kapısı’ndan 90 kilometre uzaklıkta Nalçık bölgesinde bulunduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

“Biz daha hudut kapısının oraya dahi geçemedik. Orada yoğunluk olduğu için bizi buradan salmıyorlar. 7-8 gündür 90 kilometre uzaklıkta bekliyoruz.

Ayrıca farklı bölgelerden oraya geçen araçlar var. Bu nedenle orası boşalmıyor. Biz de burada çakıldık kaldık. Burada market yok, kalacak yer yok, lavabo gereksinimlerimizi giderecek bir tuvalet dahi yok. Yolun üzerinde hiçbir şey yapmadan bekliyoruz.”

K.T, “Rusya bu kasvetleri gidermek istiyorsa tıpkı öteki kimi kapılarda ve ülkelerde uygulanan randevu sistemini getirmeli. Dijital olarak takip edilebilecek bu sistem sayesinde hak kaybının, suistimalin, mağduriyetin ve rüşvetin önüne geçebilir.” diye konuştu.

‘AÇ SUSUZ BEKLİYORUZ, BESİN ESERLERİ ÇOK PAHALI’

Bir diğer Türk TIR sürücüsü D.C. de kendilerine şahsen ulaşan kimselerin 200-300 dolar verilmesi halinde kapıdan süratlice geçebileceklerini söylediğini kaydederek, şu açıklamalarda bulundu:

“Biz Gazprom bölgesindeyiz. Hudut kapısına yaklaşık 40 kilometre uzaklıktayız. Bizi buradan hudut kapısına göndermiyorlar. ‘Orada yoğunluk var, Gürcistan tarafı çalışmıyor’ üzere mazeretler sunuyorlar. Fakat parayı veren araçlar gece gidiyor.

Madem Gürcistan tarafı çalışmıyor bu araçlar nasıl geçiyor? Burada 23. günüm. Aç, susuz bekliyoruz. Mecbur olduğumuzu bildikleri için besin eserlerini bile çok değerliye satıyorlar. Banyomuzu dahil güneşte ısıttığımız suyla araçlarımızın yanında yapıyoruz.” (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*