Türkiye Barolar Birliği’nden müzik yasağıyla ilgili dava

Türkiye Barolar Birliği, müzik yayın yasağını saat 01.00 olarak belirleyen genelgenin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay’da dava açtı.

İçişleri Bakanlığı, geçen hafta müzik yayın saatlerini yine belirlendi. Corona virüsü salgını sürecinde saat 24.00’te sona erecek formda belirlenen müzik yayın saati gece 01.00’e kadar uzatıldı. Yeni genelge başta müzik ve cümbüş bölümü olmak üzere reaksiyon gördü. Türkiye Barolar Birliği genelgenin ipali için Danıştay’da dava açtıklarını duyurdu:

– Türkiye Barolar Birliği, İçişleri Bakanlığı tarafından 10.05.2022 tarihinde valiliklere gönderildiği duyurulan ve “müzik yayın yasağını saat 01.00 olarak belirleyen” genelgenin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemi ile Danıştay’a dava açmıştır.

GAYE İSTİKAMETİNDEN HUKUKA ALIŞILMAMIŞ

– Bilindiği üzere, müzik yayını saatlerine sınırlama uygulaması, corona virüsü önlemleri kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından farklı tarihlerde getirilmiştir. Dava konusu genelgenin yayımı tarihinde, corona virüsü önlemlerinin uygulanması durumu ortadan kalktığından, varlık emelinde “halk sıhhatinin korunması” ve “kamu yararı” üzere objektif ölçütler bulunmayan Genelge’nin emel istikametinden hukuka ters olduğunun kabulü gerekmektedir.

– Öte yandan ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde, müzik saatlerinin belirlenmesi konusunda yetkili kurum, T.C. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olup, davalı Bakanlığın hususa ait rastgele bir sorumluluğu, vazife ve yetkisi bulunmamaktadır.

– İptali istenen genelge yürürlükte kaldığı sürece, kamu faydası ile bireylere anayasal hak olarak verilen bilim ve sanat hürriyeti, sanatın ve sanatkarın korunması unsuru zedelenecektir. Kamuoyunun bilgilerine hürmetle sunarız.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*