Türkiye ile ABD’den kritik temas: Mutabık kalındı

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Yunus Elitaş, ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo ile iki ülke ortasındaki mali cürümlerle uğraş konusundaki teknik ve ekonomik iş birliği, global ekonomik gelişmeler, dünyada yükselen enflasyon ve fiyat stabilizasyonu için birlikte atılabilecek adımları görüştü.

AA muhabirinin, Hazine ve Maliye Bakanlığından aldığı bilgilere nazaran, Adeyemo başkanlığındaki heyet Bakanlığı ziyaret ederek Bakan Yardımcısı Yunus Elitaş ile evvel baş başa, daha sonra da heyetler ortasında görüşmeler gerçekleştirdi.

Görüşmelerde, iki ülke ortasındaki mali kabahatlerle uğraş konusundaki teknik ve ekonomik iş birliği değerlendirildi, bu mevzuda sağlanan gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Ayrıca şimdiki global ekonomik gelişmeler, dünyada yükselen enflasyon ve fiyat stabilizasyonu için birlikte atılabilecek adımlar gündeme geldi.

Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle yükselen güç maliyetleri ve bunun direkt tesirlerini konuşan Elitaş ve Adeyemo, dünya iktisadına tesirlerin azaltılması için bu bahiste atılabilecek adımlar hakkında görüşlerini beyan etti.

Elitaş tarafından, Rusya-Ukrayna Savaşı sürecinde Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde barışın bir an önce sağlanması noktasında takındığı net tutum da anlatıldı. Ayrıyeten bu hafta içerisinde Ukrayna tahıllarının tekrar global ekonomik siteme dahil edilmesinin de kelam konusu gayretlerin somut bir çıktısı olduğu vurgulandı.

Yaklaşık 2 saat süren görüşmelerde, her iki Bakan Yardımcısı da mali cürümlerle gayrette teknik hususlarda sağlanan ilerlemeden duyulan memnuniyeti lisana getirdi. Teknik ve ekonomik iş birliğinin geliştirilmesi için daha yakın ve sık görüşmeler yapılması konusunda mutabık kalındı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.