Ukrayna’ya giden Alman Başbakan Olaf Scholz: Savaş sona ermeli

Ukrayna’nın başşehri Kiev’e ziyarette bulunan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İtalya Başbakanı Mario Draghi ve Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Werner Iohannis ile Kiev’in yakınlarındaki İrpin kentini de ziyaret etti.

İrpin’in uzun vakitten beri Buça üzere Rus savaşının tahayyül edilemez gaddarlığının ve anlamsız şiddetinin bir sembolü haline geldiğini belirtti.

“Bu kentteki vahşice yıkım bir anıttır”

AA’nın haberine nazaran; Scholz, “Bu kentteki vahşice yıkım bir anıttır. Bu savaş sona ermeli.” ifadesini kullandı.

İrpin’de Alman basınına da açıklamalarda bulunan Scholz, burada temiz insanların etkilendiğine ve konutların yıkıldığına işaret ederek, “Hiçbir askeri altyapısı olmayan bütün bir kent yok edildi.” dedi.

“Rusya bu savaşı son derece vahşice yürütüyor”

Bunun da Rusya’nın başlattığı savaşın gaddarlığını gösterdiğini tabir eden Scholz, “Karar verdiğimiz her şeyde bunu aklımızda tutmalıyız. Bu müthiş bir savaş ve Rusya bu savaşı insan hayatını hiçe sayarak, son derece vahşice yürütüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Scholz, yürüttükleri tüm faaliyetlerin, seferber ettikleri tüm yardımların ve yaptırımların bunun sona erdirilmesi için yapıldığını kaydetti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*