Ünlü yapımcı Ramsay, Qumra Sinema Günleri’nde konuştu

2023 Qumra Sinema Günleri kapsamında Doha İslami Eserler Müzesi Oditoryumu’nda New York Film Festivali eski direktörü Richard Pena moderatörlüğünde gerçekleştirilen etkinliğe, çok sayıda amatör film yapımcısı ve yönetmen katıldı.

Etkinliğe katılan ünlü yapımcı Lynne Ramsay, sette oyuncu ve ekiple güven inşa etmenin önemine değinerek, “Oyuncuları yönlendirmek söz konusu olduğunda çekinmem ve onları projeye mümkün olduğunca erken dahil ederek birlikte keşfetmeye çalışırım. Karşılıklı güven ilişkisi kurmak için tüm anlaşmazlıklar ilk etapta ortaya konmalı ve bir yönetmen olarak heyecanınızı film setine getirmelisiniz.” dedi.

Sinemaya yaklaşımından da bahseden Ramsay, “Dünyayı anlamak için dürüst ve açık olmalısınız. Farklı geçmişlerden ve farklı duygulara sahip insanlarla tanışarak bakış açılarını anlamayı önemsiyorum, bu süreç kendi içimde de bazı duyguları ortaya çıkarıyor.” ifadelerini kullandı.

Usta yönetmenin filmlerinden kesitlerin izlenerek yorumlandığı etkinlik, dinleyicilerin sorularının ardından sona erdi.

LYNNE RAMSAY KİMDİR

İskoçya’nın Glasgow kentinde doğan Ramsay, üniversitede fotoğrafçılığın yanında kısa filmler de yapmaya başladı ve mezuniyet kısa filmi “Küçük Ölümler” ile sinema sektöründe dikkatleri üzerine çekti. Film, 1996’da Cannes Film Festivali’nde En İyi Kısa Film Jüri Ödülü’nü kazandı.

İlk uzun metrajlı filmi “Ratcatcher” (1999) ile En Umut Verici Yeni Oyuncu dalında BAFTA ödülü kazanan Ramsay, “Asla Gerçekten Burada Olmadın” filmiyle 2017’de Cannes Film Festivali’nde bir Altın Palmiye, En iyi Senaryo Ödülü ve Phoenix En iyi Erkek Oyuncu Ödülüne layık görüldü.

Lynne Ramsay, kariyeri boyunca zor ve alışılmamış konuları filmlerinin teması olarak seçerek, yapımlarıyla duygusal ve etkili hikayeler anlatmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir