4,5 milyar dolarlık Bitcoin çalan ‘rapçi’ çift suçlarını itiraf etti

ABD’de Heather Morgan ve Ilya Lichtenstein çifti, ülke tarihinin en büyük Bitcoin hırsızlığı vakalarından birinde suçlarını kabul etti. 2016 yılında yapılan ve bugünkü piyasa değeri 4,5 milyar dolar olduğu tahmin edilen soygun ile suçlanan Morgan ve Lichtenstein çifti, 2022 yılında ABD’nin New York eyaletinde tutuklanmıştı.

MORGAN KENDİSİNDEN ‘TÜRK’ OLARAK BAHSEDİYORDU

Polisin senelerdir peşinde olduğu çift, farklı kimliklere bürünerek soygunla aralarına mesafe koymaya çalışıyordu. Razzlekhan ismiyle rap müzik videoları çeken Heather Morgan, kendini teknoloji girişimcisi ve rapçi olarak tanıtıyordu. Morgan bazı müzik videolarında kendisinden ‘Türk’ olarak da bahsediyordu. Forbes dergisi için yazdığı bir makalede ise kendinden başarılı bir iş kadını, seri girişimci, yazılım yatırımcısı olarak söz ediyordu.

Ancak o ve bilgisayar programcısı olan eşi, tüm bu süre içinde Bitfinex kripto firmasından çaldıkları Bitcoinleri aklamaya çalışıyordu. New York’taki savcılık ofisi ile yapılan anlaşma gereği Lichtenstein, suçu işleyen kişi olduğunu kabul etti. Bilgisayar programcısı adam 20 yıl ceza alabilir, eşi Morgan ise 10 yıl hapis cezası ile karşı karşıya.

Çiftin tutuklandığı 2022 yılında, çaldıkları 119 bin Bitcoin’in piyasa değeri 4,5 milyar dolara ulaşmıştı. Suçun işlendiği 2016’da ise değerleri 71 milyon dolar ediyordu.

KÜÇÜK MİKTARLARA BÖLÜP BİNLERCE HESABA TRANSFER ETTİLER

Mahkeme belgeleri, çiftin parayı nasıl aklayarak kullanmaya çalıştığını da ortaya koydu. Buna göre, çift Bitcoinleri küçük miktarlara bölerek, sahte isimlerle binlerce farklı kripto hesaba transfer etti. Bir başka yöntem olarak da ellerindeki kripto parayı, darknet piyasasında aklamaya çalıştılar. Bunun için de Alphabay isimli kripto pazarını kullandılar. Yine Bitcoin aklamak için paravan şirketler kurdular ve altına da dönüştürdüler.

NASIL YAKALANDILAR?

Çiftin yaptığı temel hatalardan biri Walmart isimli perakende devinde kullanmak üzere hediye çekleri satın almak oldu. Polis, bu karmaşık soygunu çözmek için, kripto para akışı takip şirketi Chainalysis’ten destek aldı. Şirketin kurucusu Jonathan Levin, konuya ilişkin olarak, “Polis, Walmart hediye çekleri ile Bitfinex kripto paraları arasında bağlantı kurmayı başardı. Bu da soruşturmayı derinleştirmeyi sağladı” dedi.

Polisin çifte ait Manhattan’da bir adrese yaptığı baskında, kitapların içine gizlenmiş cep telefonları ele geçirdi. Onlarca kullan-at telefon ve 40 bin dolar nakit paraya da el koyuldu. Kripto soygunu çözen polisler, çiftin Bitcoinleri aklamak için izlediği detaylı yöntemlere dair dokümanları da çözmeyi başardı. Böylece çalınan miktarın tamamı kurtarıldı.

‘RUSYA’YA KAÇMAYA HAZIRLANIYORLARDI’

Olayın gerçekleştiği 2016 yılında Bitfinex müşterileri, ellerindeki kripto değerin yüzde 36’sından vazgeçmek zorunda kalmıştı. 2019’a gelindiğinde ise şirket, müşterilerinin kayıplarını telafi etti. Hong Kong merkezli firma, çalınan ve geçen zamanda büyük değer kazanan Bitcoinler geri döndüğünde büyük bir kazanç elde edecek. Benzer şekilde 2016’daki kayıpları karşılığı şirket hissesi alan yatırımcıları da benzer bir kazanç bekliyor.

Mahkeme belgelerine göre, çift yakalanmaları öncesi Rusya’ya kaçmaya hazırlanıyordu. Bu polis operasyonu, Bitcoin açık blok zinciri defterindeki işlemleri analiz edebilecek araçların kullanılması anlamında da önem taşıyor. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx