Hewlett Packard Enterprise, Yeni Yapay Zekaya Dayalı Mimarisi ve Hibrit Bulut Çözümleriyle İşin Dönüşümünü Destekliyor

Hewlett Packard Enterprise, HPE Discover Barcelona 2023’te makine öğrenimi, veri analitiği, yapay zekayla optimize edilmiş dosya koruma, yapay zeka ayarlaması ve çıkarımı ve profesyonel hizmetler için yapay zekaya özgü hibrit bulut tekliflerinin bir sonraki adımını duyurdu. Duyurulan yeni çözümler, HPE’nin hibrit bulut, süper bilgisayar ve AI/ML yazılımındaki deneyimini bir araya getirerek kurumların yapay zeka destekli işletmeler haline gelmesini sağlıyor. Tüm bunlar, yapay zeka yaşam döngüsünü hızlandırmak için tasarlanmış yazılım ve altyapıların seçilmiş birleşiminden oluşan, açık, yapay zekaya özgü full stack mimari etrafında bir araya getiriliyor. Yeni teklifler BT’nin önündeki engelleri azaltırken, kuruluşların uçtan buluta yapay zeka modellerini etkili bir şekilde eğitmelerini, ayarlamalarını ve sonuca ulaşmalarını sağlayan yapay zekaya özgü full stack bir çözüm sunuyor.

HPE Başkanı ve CEO’su Antonio Neri, “GenAI’nin ortaya çıkmasıyla birlikte işletmeler, AI modellerini etkin bir şekilde çalıştırmak için veri ve hesaplamaya yönelik taleplerinin teknolojiye dair farklı bir temel yaklaşım gerektirdiğini fark ediyor” diyor. “HPE, müşterilerin kendi özel verileriyle güvenli bir şekilde yapay zeka modelleri geliştirebilecekleri yapay zeka destekli bir dönüşüm sağlamak için pazar lideri hibrit bulut, süper bilgi işlem ve yapay zeka yeteneklerini işletmelere daha geniş bir portföyle sunacak. HPE’nin yapay zekaya özgü ve hibrit bulut çözümleri sayesinde kuruluşlar, ürün inovasyonunda ve müşteri etkileşiminde devrim yaratmak, işletmelerini ve sektörlerini dönüştürmek amacıyla GenAI’nin tüm gücünü ortaya koymak üzere, ellerindeki verilerden elde ettikleri içgörülerden tam olarak yararlanabilecekler.”

Üretken Yapay Zeka (GenAI) iş yükleri, hesaplama açısından yoğun güce ihtiyaç duyar ve büyük miktarda veriyi verimli bir şekilde işleme yeteneği gerektirir. İşletmelerin GenAI, derin öğrenme, bilgisayar görüşü veya klasik makine öğrenimi modellerini işlerine etkili bir şekilde dahil edebilmeleri için buluta özgü ortamlarını, yapay zekaya özgü bir yaklaşım içerecek şekilde genişletmeleri gerekir. HPE GreenLake bulut platformu, aşağıdaki özellikleri içeren sektör lideri açık, full stack AI-yerel mimarisiyle BT’deki bu evrimi sağlamak üzere kendini stratejik olarak konumlandırıyor.

 • Çoklu nesil BT altyapıları genelinde kamuya açık ve özel verileri yönetmek için veri öncelikli iş hattı
 • Eğitim, ayarlama ve sonuca ulaşma için iş akışlarını hızlandıran yapay zeka yaşam döngüsü yönetim yazılımı
 • Veriyi korurken uçtan buluta her yerde yapay zekayı çalıştırmak için tasarımdan itibaren hibrit yaklaşım
 • Büyük kümeler için akıllı bağlantı ve trafik yönetimi için yüksek performanslı ara bağlantılar
 • En büyük yapay zeka modelleri eğitmek için tüm portföye yerleştirilen, sürdürülebilirlik odaklı tasarlanmış süper bilgisayar DNA’sı
 • Belli bir çözüme bağlı kalmadan seçim özgürlüğü için açık ekosistem

HPE Discover Barcelona 2023’te duyurulan yerel-yapay zeka serisindeki en son tekliflerin detayları şöyle:

HPE, kurumsal sınıf, full stack GenAI çözümü sunmak için NVIDIA ile iş birliği yapıyor: HPE, üretken yapay zeka (GenAI) için kurumsal bilgi işlem çözümü oluşturmak üzere NVIDIA ile genişletilmiş stratejik iş birliğine gittiğini duyurdu. Birlikte tasarlanan, önceden yapılandırılmış yapay zeka ayarlama ve sonuca ulaşma çözümü, her büyüklükteki işletmenin özel verilerini kullanarak modelleri hızla özelleştirmesine ve üretim uygulamalarını uçtan buluta her yerde yaygınlaştırmasına olanak tanıyor. Sunulan teklif, HPE ve NVIDIA’nın full stack yapay zeka ayarlama ve çıkarım çözümüyle, GenAI altyapısını geliştirme ve dağıtma karmaşasını ortadan kaldırıyor.

HPE, NVIDIA tarafından desteklenen yeni anahtar teslim çözümüyle yapay zeka eğitimini hızlandırıyor: HPE, kısa süre önce büyük işletmeler, araştırma kurumları ve devlet kuruluşlarının yapay zeka modellerini eğitmesi, ayarlaması ve yapay zeka uygulamaları geliştirmesi için tasarlanan yeni üretken yapay zeka odaklı süper bilgi işlem çözümünü duyurdu. Anahtar teslim çözüm, daha hızlı yapay zeka uygulamaları ve makine öğrenimi modelleri oluşturmak için süper bilgisayar teknolojisi ve yazılım araçları sağlayarak özel veri setlerini kullanan yapay zeka modellerinin eğitimini ve ayarlanmasını hızlandırıyor, değer elde etme süresini hızlandırıyor.

NVIDIA Kurumsal Bilgi İşlem Başkan Yardımcısı Manuvir Das, şunları söylüyor: “Üretken yapay zeka, dönüşüme hız vermek üzere sahip olduğu verileri roket yakıtı niyetine kullanmak ve kendilerini yeniden keşfetmek isteyen işletmelere ilham veriyor. HPE ile olan iş birliğimiz, her yerdeki işletmelerin üretken yapay zekanın gücünü artırmak için NVIDIA’nın full stack, hızlandırılmış bilgi işlem gücünden ve yazılımlarından yararlanmasına yardımcı olacak.”

HPE GreenLake for File Storage, zorlu yapay zeka iş yükleri için performans yoğunluğunu ve iş hacmini artırıyor: Operasyonel bulut deneyimine sahip verimli bir all-flash yapılandırılmamış veri platformu olan HPE GreenLake for File Storage, müşterilerin büyük ölçekli yapay zeka iş yükleri büyüdükçe ve geliştikçe onlara ayak uyduruyor. Yeni geliştirmeler, GenAI ve büyük dil modelleri (LLM’ler) dahil olmak üzere AI model eğitiminin ve ayarlamasının yanı sıra veri toplama ve veri hazırlamayı da hızlandıracak. Geliştirmeler arasında iki kat performans yoğunluğu*, GPU merkezli bilgi işlem için yeni NVIDIA Quantum-2 InfiniBand bağlantısı, dört kat verim* ve dört kat kapasite yoğunluğu* yer alıyor.

AWS ve diğer bulut sağlayıcılarında yönetilen bir hizmet olarak HPE Makine Öğrenimi Geliştirme Ortamı Yazılımı: HPE Machine Learning Development Environment Software artık AI/ML modellerinin eğitimi için eksiksiz, uyarlanabilir, bulut üzerinden yönetilen bir hizmet olarak sunuluyor.

 • Şirketin AI/ML yolculuğunun her aşamasını destekleyen esnek yönetilen hizmetle GenAI girişimlerini günler içinde hızlandırabilir ve güvenli bir şekilde uygulayabilirsiniz.
 • Model geliştirme süresini hızlandırmak için AI/ML model eğitimi yönetilen hizmetiyle karmaşıklığı ve operasyonel ek yükü azaltabilirsiniz.
 • Yönetim personelinin ve işlemlerin yükünü hafifletmeye yardımcı olmak için geleceğe dönük AI/ML model eğitim altyapısına sahip olabilirsiniz.
 • Modelleri hızla prototip haline getirmek ve test etmek için yeni üretken yapay zeka stüdyosu yetenekleriyle yapay zekanın benimsenmesini hızlandırabilirsiniz.

HPE Ezmeral yazılımı veri, analitik ve yapay zeka için geleceğe dönük bir hibrit SaaS temeli sağlıyor: HPE Ezmeral yazılımındaki yeni geliştirmeler, hibrit çoklu bulut ortamlarında sorunsuz bir şekilde çalışan kapsamlı, uçtan uca bir platformla kurumsal verileri, analitiği ve yapay zekayı daha da basitleştiriyor ve hızlandırıyor.

 • Artık GPU ve CPU için optimize edilmiş olan, herhangi bir NFS veya S3 uyumlu çözümde verileri yönetebilen, erişebilen, analiz edebilen hibrit veri gölünün gücüyle, tüm analitik yaşam döngüsü boyunca içgörü elde etme süresini hızlandırabilirsiniz.
 • HPE Machine Learning Development Environment Software ile derin entegrasyon yoluyla HPE Ezmeral Unified Analytics Software üzerinde gelişmiş model eğitimi ve ayarlaması yapabilirsiniz.
 • HPE Ezmeral Unified Analytics Software’deki GPU’ya duyarlı özelliklerle iş yükleri ve kullanıcılar arasında ayrılmış NVIDIA GPU kullanımını optimize edebilirsiniz.
 • Model gözlemlenebilirliği için Whylogs ve GPU hızlandırmalı sorgularda Voltron Data ile genişletilmiş üçüncü taraf entegrasyonlarına erişim sağlayabilirsiniz.

HPE GreenLake Flex Çözümü olarak da ulaşılabilir: GenAI için yeni kurumsal bilgi işlem çözümü, çok tedarikçili, çoklu bulut ortamlarında yapay zeka yaşam döngüsü boyunca görünürlük ve otomasyon sunmak, AI modellerini ve veri kaynaklarını korumak için Zerto Cyber Resilience Vault ve OpsRamp yazılımını sağlayan Dosya Depolama için HPE GreenLake’i içeren bir HPE GreenLake Flex Çözümü olarak da ulaşılabiliyor.

İşletmelerin yapay zeka yolculuğunu ilerletecek HPE Hizmetleri: HPE Hizmetleri artık geniş bir danışmanlık hizmetleri, iş gücü eğitimi ve dağıtım çözümleri portföyü sunuyor. Yeni yapay zeka hizmetleri, müşterilere GenAI ve LLM keşfi, çözümlerin sonuca ulaştırılması, yaygınlaştırma ve ölçeklendirme için gereken optimum operasyonel modellerinin kurgulanması, hibrit bulut veri stratejilerinin geliştirilmesi gibi yolculuğun her adımında eşlik ediyor. Bu kapsamlı hizmetler, İspanya, Amerika Birleşik Devletleri, Bulgaristan, Hindistan ve Tunus’ta açılan yeni Küresel Yapay Zeka ve Veri Mükemmeliyet Merkezleri tarafından destekleniyor.

Bir Northern Data Group şirketi Taiga Cloud, HPE Cray XD süper bilgisayarlarını kullanarak bulut hizmetlerini güçlendirmek için HPE ile iş birliği başlattı. Taiga Cloud, NVIDIA BlueField DPUs ve NVIDIA Quantum-2 InfiniBand platformu kullanılarak bağlantı kuruyor. 27 binden fazla NVIDIA H100, A100 ve NVIDIA RTX A6000 GPU’ya erişim sağlıyor.

Taiga Cloud Yönetici Direktörü Karl Havard, şunları söylüyor: “Üretken yapay zeka iş yüklerinin veri yoğunluğu, tek bir iş yükünün büyük miktarda veriyi işlemesine olanak tanıyan farklı bir bulut bilişim yaklaşımı gerektiriyor. Avrupa’nın ilk yüzde 100 karbon-nötr üretken yapay zeka bulutunu oluşturmak için HPE ile ortaklık kurmayı seçtik. Çünkü HPE sürdürülebilir bir yaklaşımın ve bu yeni düşünce tarzının önemini anlıyor. Yapay zekaya özgü benzersiz mimarileri ve yapay zekayı demokratikleştirmek, en yenilikçi fikirlerin hayata geçmesini sağlamak için açık ekosistemlere sahip süper bilgisayarların sürdürülebilirlikle kesişimi, değişen dünyamızın ihtiyaçlarını yansıtıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir