İktidar Seçim Öncesi Vaadini 2026’ya Erteledi!

Mayıs ayında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi iktidarın vaatlerinden biri de öğrencilere ücretsiz bir öğün yemekti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ocak ayında Twitter (X) hesabından ”1,8 milyon öğrenciye ücretsiz olarak verdiğimiz yemek uygulamasını çok yakında 5 milyon öğrenciye çıkarıyoruz. İnşallah 6 Şubat itibarıyla okul öncesi eğitimde yer alan tüm yavrularımıza yemek desteğinde bulunacak, böylece ailelerimizin omuzlarından bir yükü daha almış olacağız” paylaşımını yapmıştı.

İKTİDARIN VAADİ 2026’YE ERTELENDİ

Gıda Mühendisi Bülent Şık, iktidarın bu vaadinin 2026’ya ertelendiğini duyurdu. Şık, X hesabından “İktidarın secim öncesi vaadi olan çocuklara okulda ücretsiz bir öğün yemek 2026 yılına ertelendi” dedi.

“ÇOCUKLARIN EN AZ 4’TE 1’İ YETERSİZ BESLENME SORUNUYLA KARŞI KARŞIYA”

Halk TV’de yayınlanan İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah programına telefonla bağlanan Bülent Şık, şu açıklamalarda bulundu:

“Seçimden önce ocak şubat aylarında okul öncesi çocukların tamamına ücretsiz yemek açıklaması vardı. Hem de okulda ücretsiz yemeğin yaygınlaştırılması için açıklamalar yapmışlardı. Buna yönelik çalışmaların 2026’ya erteleneceği Resmi Gazete’de şimdi yer alıyor. Şu an ki durumda sadece mayıs ayından günümüzde gıda fiyatlarından yaklaşık yüzde 30’a yakın artış var, bu tahmin tabi. Ocak’tan Temmuz’a yüzde 54lük artış var. Çocukların en az 4’te 1’i yetersiz beslenme sorunuyla karşı karşıya.”

“SİYASAL İKTİDARIN BUNU SAĞLAMASI GEREKİR”

İktidara çağrıda bulunan Şık, “Okullarda parayla satışan sunulan yiyeceklerin sağlık açısından değerlendirme faaliyetini ortadan kaldırıyor. Bu düzenleme okullarda ücretsiz yemekle ilgili politikanın hayata geçirilmeyeceğini bize gösteriyor. Türkiye’deki siyasal partilerin, meslek örgütlerinin, okul aile birliklerinin kazan kaldırması lazım. Türkiye’deki çocuklar demir yetersizliği ve buna bağlı akademik başarıda düşüşler gibi sorunlar oransal olarak önümüzdeki yıllarda çığ gibi büyüyecek.

Okullarda çocukları ücretsiz bir öğün yemek haktır, siyasal iktidarın bunu sağlaması görevdir. Elimizden geleni yapalım” diye konuştu.

SADECE YARI DÖNEM UYGULANDI

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Şubat 2023’te uygulamaya koyduğu ‘1 öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek verilmesi’ uygulamasını yeni eğitim-öğretim döneminde sona erdirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx