Ömer Bolat: Vatandaşları mağdur edenlere yönelik para cezaları 361 milyon TL’ye ulaştı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, 2023’te otomotiv, gıda ve diğer temel ihtiyaç maddeleri kapsamında vatandaşları mağdur edenlere yönelik uygulanan para cezası 361 milyon TL’ye ulaştığını belirtti.

Bolat, vatandaşları mağdur edenlere fırsat verilmeyeceğini vurgulayan bir mesaj yayınladı.

Mesajda açıklanan verilere göre, gıdada 86 milyon TL, tüketici mevzuatına aykırılıktan dolayı 47 milyon TL ve aldatıcı reklamlardan dolayı 43 milyon TL olmak üzere 2023 yılında toplam 176 milyon TL para cezası uygulandı.

Ceza toplamı 361 milyon TL’ye ulaştı

Ayrıca, 2023 yılında otomotiv, gıda ve diğer temel ihtiyaç maddeleri kapsamında vatandaşları mağdur edenlere uygulanan idari para cezasının toplamı ise 361 milyon TL’ye ulaştı.

“Otomotiv, gıda ve diğer temel ihtiyaç maddelerindeki fahiş fiyat artışı ve stokçulukla mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz”

Bakan Bolat, Twitter’dan paylaştığı mesajda, Ticaret Bakanlığı’nın görev ve yetki alanı çerçevesinde gerçekleştirdiği düzenlemelerle; iç ticarette adil, şeffaf ve rekabetçi bir piyasa yapısını sürdürülebilir kılmayı ve fiyat istikrarına katkı sağlamayı hedeflendiğini aktararak şu değerlendirmede bulundu:

Bu kapsamda, otomotiv, gıda ve diğer temel ihtiyaç maddelerindeki fahiş fiyat artışı ve stokçulukla mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz.

Vatandaşlarımıza karşı haksız uygulama ve aldatıcı reklamlara ilişkin tüketicilerimizi koruyucu tedbirlerimizi alıyoruz.

“Denetimler sürüyor”

Denetimlerimizi aralıksız sürdürüyor; Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu ve Reklam Kurulu eliyle idari yaptırımları gecikmeksizin uyguluyoruz.

Perakende ve elektronik ticarette özellikle KOBİ’lerimizi korumaya ve haksız ticari uygulamaları ortadan kaldırmaya dönük önemli düzenlemeleri hayata geçirdik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx